Yılmaz Acil’e 20 ay hapis!

Dünya Haberleri —

12 Mayıs 2022 Perşembe - 17:05

Yılmaz Acil

Yılmaz Acil

  • Alman Ceza Kanunu’nun 129/b maddesinden yargılanan  Yılmaz Acil, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kürdistanlı Acil’in savunma avukatı karara itiraz etti. 

Bayern eyaletine bağlı Augsburg kentinde yaşayan 4 çocuk sahibi Yılmaz Acil, 10 Eylül 2020’de evine yapılan baskın ardından ‘PKK’ye üyesi’ iddiasıyla tutuklanmıştı. 2016-2020 yılları arasında katıldığı 37 demokratik eylem ve etkinlik gerekçe gösterilerek tutuklanan Acil hakkındaki suçlamalar ise trajikomik ve absürt. Münih’teki Seyit Rıza anmasına katılması ve Augsburg’dan Seyit Rıza bayrağı götürmesi, Dersim, Maraş ve Roboskî anmasına katılması da suç delilleri arasında. Acil’in katıldığı etkinler için çiçek alması, ardından temizlik yapması, çöpleri atması dahi suçlamalar arasında yer alıyor. 

13 Nisan 2021’de tahliye edilen ve tutuksuz yargılanan Yılmaz Acil’in Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki davası Ocak 2022’de başladı. Görülen 12 duruşma ardından 11 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşen karar duruşmasında Acil’e 1 yıl 8 hapis cezası verildi. Karara itiraz eden savunma avukatı Yunus Ziyal, temyize başvuracak. 

HABER MERKEZİ 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.