Yoksullukla mücadeleye ceza

11 Ekim 2021 Pazartesi - 17:49

  • Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu üyesi 74 yaşındaki Dr. Mehmet Selim Ölçer, ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Avukat Zülal Erdoğan, ilk kez yoksullara yardım nedeniyle ceza kesildiğini belirterek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

BİRCAN DEĞİRMENCİ / AMED

Amed’de, 2006’da Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve meslek birliklerinden 32 kurucunun bir araya gelerek oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşu olan Sarmaşık, yoksullukla ilgili araştırmalar yapmak üzere kuruldu. Ancak ortaya çıkan vahim tablo nedeniyle ibreyi yoksullarla dayanışmaya çeviren Sarmaşık Derneği kapatıldı ve hakkında soruşturma açıldı. Sarmaşık Derneği, 22 Kasım 2016 tarihli ve 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapısına mühür vurulan 550 dernek, 9 medya kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu arasında bulunuyordu.

Sarmaşık, kapatılması en fazla tepki çeken kuruluşlardan biri oldu. Bu tepkinin ardında, derneğin mühürlenmesiyle birlikte 5 bin 400 aile yani 32 bin insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalması yatıyordu. Derneğin kurucu üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı ve davalar açıldı. O davalardan biri de 32 kurucu üye arasında bulunan Dr. Selim Ölçer’di. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmaya Ölçer avukatı Zülal Erdoğan ile birlikte katıldı.

İhtiyaç sahiplerine yardım suçu

Dr. Selim Ölçer, savunmasında, “Dernek kurduğu gıda bankasıyla insanlara yardım etti. Bunun terörle ilişkilendirilmesi büyük bir talihsizliktir. Ben bir hekimim. Hayatım boyunca tedavi ettiğim insanların kişisel bilgilerini sormadım. 74 yaşında bir insanım, bu bölgeye okuyan birisi olarak sahip çıktım” diyerek, beraatini istedi. 

Bu nasıl bir zihniyet?

Av. Zülal Erdoğan da savunmasında müvekkiliyle aynı durumda olan başka bir dernek üyesi hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararını emsal gösterdi. Av. Erdoğan, yoksullukla mücadele için derneği kurduklarını ve dernek çalışmalarının şeffaf bir biçimde yürütüldüğünü hatırlattı. “Kentin yoksulluk sorunlarını çözmek amacıyla insani olarak yapılan bu faaliyetlerin terörle irtibatlandırılmasını anlayamıyoruz” dedi. 

Mahkeme heyeti, Dr. Selim Ölçer hakkında örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

İlk kez ceza kesildi!

Davayı değerlendiren Av. Zülal Erdoğan davada hukuki hataların varlığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

* Birinci hukuki hata derneğin KHK ile kapatılmasıdır. Derneğin kuruluş sürecindeki çalışmaları şeffaf bir biçimde yürütülmüş ve özellikle 2015’e kadar siyasi otorite tarafından da Sarmaşık Derneği’nin yoksullukla mücadelede izlediği yöntem, gıda desteği övgüye mazhar olmuştur.

* İkinci hata; da o dönemin Fethullah Gülen Grubu mensubu savcıları tarafından yürütülen bir soruşturma var, o soruşturma 2016’dan sonra bazı şahıslarla ilgili dosyalar ayrıştırılarak yürütülmüş. Bu soruşturmanın aslında kovuşturmaya yer yoktur kararıyla takipsizlik kararı verilmesi gerekirken kamu davası açılmış. Bizim dosyamızda ise davaya başladıktan sonra savcının, yine hukuka aykırı bir biçimde somut hiçbir delile dayanmadan örgüte yardım etme fiilinin işlendiğini belirterek, ceza talep etmesi de hukuka aykırıdır.

Sarmaşık’la ilgili dava açılan kişiler hakkında beraat kararı verildiğini hatırlatan Av. Erdoğan ”İlk kez yardım etme nedeniyle ceza verildi. İstinaf mahkemesine götüreceğiz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.