Yüksekdağ: Siyasi darbe sürüyor

15 Temmuz 2020 Çarşamba - 09:51

  • HDP eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ tutuklanmalarının siyasi darbenin ürünü olduğunu vurgulayarak “Siyasi darbe devam ediyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın, tutuklu yargılandığı davanın 19. duruşması Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Yüksekdağ’ın tutsak olduğu Kandıra F Tipi Hapishanesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmayı HDP milletvekilleri Semra Güzel, Kemal Peköz ve Mahmut Toğrul da izledi. Yüksekdağ hakkında açılan dava dosyası 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesinden oluşuyor. 92 sayfalık dosya kapsamında, Yüksekdağ hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Duruşmada söz alan Yüksekdağ, tutuklanmalarının her aşamasının siyasi darbenin ürünü olduğunu belirterek, “Bugün baktığımızda siyasi darbenin değişik boyutlarda devam ettiğini, bu olağanüstü koşullarda da ortadan kalkmadığını tam tersine başkaca şartların yaratıldığını görüyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti. Ama maalesef Türkiye’de 4 yıl boyunca, resmen gerçekleştirilen bir darbe girişimi başarıya ulaşamamış olsa bile siyaseten gerçekleştirilen darbe başarıya ulaştı” dedi.

Darbenin hak ve özgürlükler alanında, gerek yargılama süreçlerinde, gerekse ekonomik sosyal yaşam alanlarında her yıl daha fazla hissedildiğine dikkat çeken Yüksekdağ şöyle devam etti: “Darbe en çok da yargı ve hukuk üzerine yapılmış boyutuyla olgunlaştı. Bu hukuk düzenine karşı yapılan darbenin ve yargıya karşı gerçekleştirilen darbenin mağdurlarıyız.”

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.