'365 gün tetikteyiz'

Kadın Haberleri —

4 Kasım 2020 Çarşamba - 18:00

  • Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında 7 Kasım’dan itibaren alanlara çıkacaklarını duyurarak, “Biz kadınlar erkek egemenliğine karşı 365 gün tetikteyiz ve mücadele ediyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır dileklerini ilettikten sonra 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin konuşan Başaran, Kobanê direnişi ve sonrasında gelişen devrimin, bir kadın devrimi olarak dünya tarihine geçtiğini, Kuzey ve Doğu Suriye’de eşbaşkanlık sistemi başta olmak üzere, kadın bakanlığı, Jinwar köyü, kadın komünleri, kadın kooperatifleriyle kadın özgürlükçü yeni bir yaşamın inşa edildiğini söyledi. “AKP-MHP faşist iktidarını korkutan, Kobanê’de yaşam bulan kadın özgürlük paradigmasının ta kendisidir” diyen Başaran, partililerine dönük yapılan Kobanê operasyonlarının iktidarın söz konusu politikalarından bağımsız ele alınamayacağını söyledi.
 
Saldırılar eşit temsiliyete

İktidarın saldırılarının halklara ve demokrasiye olduğu gibi kadın partisi olma iddiası olan partilerine ve kadın mücadelesine yönelik saldırı olduğuna işaret eden Başaran, “Saldırılar eşbaşkanlık sistemi ve eşit temsiliyet ilkesinedir. İktidarın gözünü o kadar korkutmuş ki kendilerine bağlı bir medya aracılığıyla eşbaşkanlık sistemimizi tiye almaya, kriminalize etmeye çalıştılar. Ama Türkiye toplumu bu kara propagandayı ciddiye almadı. Bir kere toplum, sizin tek adam rejiminizi değil, eşbaşkanlık sistemimizi benimsedi. Sizin tekçi rejiminize karşı halkçı belediyeciliği tercih etti. Bundan dolayıdır ki dünya siyasetine örnek olarak gösteriliyor” diye konuştu.

Haddiniz değil

İktidarın kadınların ovulasyon dönemlerini bile takip edecek duruma geldiğini söyleyen Başaran, “Haddiniz değil bedenimiz üzerinden söz söylemek ve programlar yapmak” dedi. Başaran, “AKP erkek iktidarının kadınların kaç çocuk yapacağına kafa yormasın, İzmir depreminde enkaz altında çıkan çocukların can güvenliğini sağlasın. Yoksulluk nedeniyle eğitim alamayan çocuklara güvenli ve eşit bir yaşam sağlasın, çocuk istismarını meşrulaştıracak yasalar getirme çabasından vazgeçsin” şeklinde konuştu.
 
‘Kadın üniversiteleri’ talebi yok

Başaran, iktidarın kurmayı planladığı kadın üniversitesinin amacının pozitif ayrımcılık ya da kadına özgün çalışmalar yaratmak olmadığını belirtti. Başaran, “AKP’nin yaşam alanlarında daha fazla olması değil kendi tekçi, dinci bir yapıyı oluşturmak için bu üniversiteleri de araç sallaştırdığını çok iyi biliyoruz. Kadınları kamudan uzaklaştırarak, kadınları annelik kimliğine hapsederek eve kapatmak ve erkeğin insafında terk etmek istediklerini de biliyoruz” dedi. Kadınların, kadın üniversiteleri talebi olmadığı vurgusunu da yapan Başaran, kadınların eşit, parasız, anadilinde, bilimsel ve toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan üniversitelerde okumak istediğine dikkati çekti.
 
Halk savaş bütçesi istemiyor

Başaran, Meclis’te görüşülen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’ne dair de geçen hafta toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe çalıştayı düzenlediklerini aktardı, bununla ilgili ayrıntılı rapor sunacaklarını söyledi. Başaran, “Toplumdan gizlenen bir bütçe var karşımızda ama kadınlar iktidarın savaş bütçesini istemiyor. Savaşa, yandaşa, ranta aktarılan cinsiyetçi bütçe değil, cinsiyet eşitlikçi bütçe önerilerimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.
 
7 Kasım’dan itibaren alanlarda

Kadın mücadelesi yürütenlerin de iktidarın hedefi haline getirildiğini söyleyen Başaran, geçtiğimiz günlerde aralarında Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmasını hatırlatarak, “İktidar, kadınları koruyan sözleşmeden, kadınlara açılan alana, kadına dair her kazanıma topyekün saldırıyor. Ama kadınlar vazgeçmeyecek, biz vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar erkek egemenliğine karşı 365 gün tetikteyiz ve mücadele ediyoruz” dedi.
Yaklaşan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne de değinen Başaran, Türkiye’de kadınlar kendi hayatları hakkında karar verdikleri için katledildiğini, şiddete maruz kaldığını belirtti.  7 Kasım günü, şiddete karşı eylemler başlatacaklarını ve “erkek-devlet şiddetine karşı mücadeledeyiz” sloganıyla alanlarda olacaklarını söyleyen Başaran, “Katledilen kadınların hesabını soracağız, kayyım rejimine karşı ses yükseltmeye devam edeceğiz. Kesintisiz bir şekilde ev ev, kapı kapı, mahalle mahalle, köy köy dolaşarak kadınlarla bir araya geleceğiz, dayanışmamızı ve örgütlülüğümüzü büyüteceğiz” diye belirtti.

Mücadele yaşatır

Başaran, son olarak şunları söyledi:  “Bizi yaşatacak olan birlikteliğimizdir, dayanışmamızdır, örgütlü mücadelemizdir. Erkek egemen zihniyete karşı her zaman dimdik durmaya devam edeceğiz. Biz kazanımlarımızı kolay elde etmedik, her bir kazanımımızda yüzlerce kadının emeği, alınteri var. Biz kadınlar evlerde, sokaklarda, fabrikalarda şiddete karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Gelin hep birlikte iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı bulunduğumuz her alanda mücadele edelim, ortaklaşalım, dayanışalım. Çünkü bizi yaşatacak olan birlikteliğimizdir, dayanışmamızdır, örgütlü mücadelemizdir.” 

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.