Güle güle Nusaybin’in filozofu!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Aslan Alp

Aslan Alp

  • Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Durakbaşı (Qesra Serçixanê) Mahallesi'nde yaşayan ve "Nusaybin'in Delisi" olarak tanınan mamoste (öğretmen) Aslan Alp hayatını kaybetti. 

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Durakbaşı (Qesra Serçixanê) Mahallesi'nde yaşayan ve "Nusaybin'in Delisi" olarak tanınan mamoste (öğretmen) Aslan Alp hayatını kaybetti. Komşuları, Alp'ten bir süre haber alamamaları üzerine yaşadığı eve gitti. Komşular, Alp'i hareketsiz halde görmeleri üzerine sağlık ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri, Alp'in yaşamını yitirdiğini tespit etti. Ölüm nedeni bilinmeyen Alp'in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından mahallede defnedildi.

 

Aslan Alp kimdir?

Eski bir öğretmen olan Alp, yaşadığı ruhsal bozukluklardan kaynaklı eskisi gibi hayatını sürdüremedi. "Aşk-İnanç, Barış, İnsan ve İnsanlık" isminde bir şiir kitabı bulunan Alp, Nusaybin'in tanınan simalarından biriydi. Resul Kaya isimli genç tarafından kentin "Delileri" olarak bilinen zihinsel engelli kişileri konu edindiği "Meşa Koran" isimli belgesel çalışmasının da merkezinde yer aldı. Alp, belgesel filmde "Bütün toplumsal çelişkiler senin ruhsal alanındaki iç çelişkilerin oluyor" ifadeleri dikkati çekmişti. MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.