'Kürtler Camii' 'Türkler Camii' yapıldı

Toplum/Yaşam Haberleri —

16 Ağustos 2021 Pazartesi - 19:22

  • Kilis'te bulunan ve tarihi eser olan Kürtler Camii'nin adı 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün talimatıyla “Türkler Camii” olarak değiştirildi. Kürtlere yönelik asimilasyonun geldiği boyutu göstermesi açısından çarpıcı bir örnek olan bu uygulama tepkiyle karşılandı.

 

Türk Kültür ve Turizm Bakanlığı daha önce Hatay Valiliği’nin internet sitesinde verilen açıklamanın aynısını, bakanlığın internet sitesinde verdi. Açıklamada “çok onarım gören cami özgün yapısını yitirdiği gibi özgün adını da yitirerek “Türkler Camii” olarak değiştirilmiş olup, eski camiden sadece minare kalmıştır” denildi.

Cami Kilis kent merkezindeki Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyılda Kürt Hüseyin Ağa tarafından inşa edildi. 

Tabela tamamen kaldırıldı

Devletin resmi kayıtlarında da ‘Kürtler Camii’ olarak adı geçen caminin tabelasının üzerine  Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevlileri tarafından 2018 yılında ‘Türkler Camii’ tabelası asılmıştı. Bir süre sonra da ‘Kürtler Camii’ tabelası tamamen kaldırıldı. 

Yine Hatay Valiliği’nin internet sitesinde tarihi camilerin tanıtıldığı bölümde hala ‘Kürtler Camisi’  hakkında şu açıklamalar verildi: “Bölük Mahallesi (eski Sibat ve Kana Mahallesi) Küçük Çarşı Sokak’ta (Binbaşı Sokak) bulunan Kürtler Camisi’ni Kürt Hüseyin Ağa yaptırmıştır. Çok onarım gören cami, özgünlüğünü yitirdiği gibi özgün adını da yitirmiştir. Adı “Türkler Camisi” olarak değiştirilmiş olan camiden günümüze sadece minaresi kalmıştır.”  KİLİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.