Polonya’nın kararı ‘alarm verici’

Kadın Haberleri —

27 Temmuz 2020 Pazartesi - 15:35

  • Polonya’da iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) hükümetinin ‘ebeveyn haklarını ihlal ettiği’ iddiasıyla aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepkiler yağdı.

Polonya’da iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) hükümetinin ‘ebeveyn haklarını ihlal ettiği’ iddiasıyla aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepkiler yağdı.
Avrupa Konseyi (AK), kadını şiddetten korumayı amaçlayan bir sözleşmeden çekilme kararını ‘alarm verici’ ve ‘geriye doğru bir adım’ olarak niteledi.
AK’nin Genel Sekreter Marija Pejcinovic Buric’in imzasıyla yaptığı açıklamada, Polonya’da sağcı hükümetin sözleşmeden çekilme kararı için ‘alarm verici’ tanımı yapıldı. Buric, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak son derece üzücü olacaktır ve Avrupa’da kadınların şiddetten korunması açısından geriye doğru atılmış büyük bir adım teşkil edecektir” ifadelerini kullandı.

‘Şiddet, geleneksel bir değer değil’

Karar, Polonya’nın üyesi olduğu Avrupa Birliği çapında da kınamayla karşılandı. Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Sosyalistlerin İspanyol lideri Iratxe García Pérez, “Kadın haklarına saygı talebiyle sokağa çıkan Polonya vatandaşlarının yanındayım” açıklaması yaptı. AP üyesi olan eski Romanya başbakanlarından Dacian Cioloş, “İstanbul Sözleşmesi’ne karşı kavgayı kendi muhafazakârlığını göstermenin bir aracı olarak kullanmak, PiS hükümetindeki bazılarının yeni ve acınası bir adımı” dedi.
Belçikalı AP üyesi Guy Verhofstadt ise kararı ‘skandal’ diye niteledi. Verhofstadt, “Şiddet geleneksel bir değer değildir” çıkışı yaptı.

Ülke çapında protestolar
Bu arada sözleşmeden çekilme kararına karşı olan çoğunluğu kadın onbinlerce Polonyalı ise ülke çapında sokaklara çıktı.
Başkent Varşova’da “Kadınlara karşı değil virüse karşı savaş” sloganını atan protestocular, sözleşmeden çekilmeyi savunan bir derneğin merkezine yürüdü.

Türkiye’de de tartışmaya açıldı

Türkiye’de de bir süre önce AKP tarafından “İstanbul Sözleşmesi’ne atılan imzanın geri çekilebileceği” yönünde açıklama yapılmıştı. Sözleşmenin tartışmaya açıklamasıyla birlikte başta kadın hakları savunucuları olmak üzere birçok kesimden söz konusu adıma tepki gelmişti.

Ne olmuştu?

Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, cumartesi günü yaptığı açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nin çocuklara okullarda cinsiyet eğitimini zorunlu kılan maddelerinin ebeveyn haklarını ihlal ettiğini öne sürmüştü. Ziobro, “[Sözleşme] İdeolojik doğası olan unsurlar barındırıyor ki, bunların zararlı olduğunu düşünüyoruz” iddiasında bulunmuş ve çekilme sürecinin hafta başında resmen başlatılacağını duyurmuştu.
İstanbul Sözleşmesi olarak anılan “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşme.
HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.