'Se Acabó' dünyaya yayılıyor

Kadın Haberleri —

Se Acabó (Bitti)

Se Acabó (Bitti)

  • İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu (RFEF) Başkanı Luis Rubiales’in futbolcu JenniHermoso’yu taciz etmesi sonrası başlayan eleştiriler, Rubiales’in açığa alınmasıyla devam etti. Rubiales’in halihazırda istifasını açıklamaması üzerine İspanyol kadınlar ise yeni bir hareketi başlattı. ABD’de başlayan ‘Me Too’ dan ilham alan kadınların başlattığı ‘Se Acabó’ (Bitti) hareketi dünyaya yayılmaya başladı.

Women in Global Health Spain üyeleriyle birlikte çalışan Helena Legido-Quigley, sosyal medyadan bir çağrı yaparak sosyal yaşamında cinsiyet eşitsizliği gibi problemler yaşayan tüm kadınları ‘Se Acabó’ etiketini paylaşmaya davet etti. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 2 Eylül Cumartesi Malaga’da yaptığı konuşmada başlatılan ‘Se Acabó’ hareketine destek vererek ‘Gelmekte olan İspanya feministtir. Kimin hoşuna giderse gitsin’ dedi.

‘Tacize müsamaha gösterilmeyecek’

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Kurumu da 29 Ağustos’ta ‘Cinsel tacize kırmızı kart’ başlığıyla yayınladığı açıklamasını sosyal medyadan ‘Se Acabó’ etiketiyle paylaşıp “Kadın sporunun bir destekçisi ve FIFA'nın ortağı olarak BM Kadın Birimi, FIFA'nın İspanyol futbol federasyonu başkanının hareketlerine ilişkin kararlı eylemini ve 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalinde bir kadın sporcuya yönelik açıkça uygunsuz bir hareket sonrasında kapsamlı bir soruşturma başlatılmasını memnuniyetle karşılıyor" dedi.

BM Kadın Kurumu'nun açıklamasında, "Kadın sporunda şiddete, tacize ve istismara müsamaha gösterilmeyeceğini ve devam edemeyeceğini hep birlikte taahhüt etmeliyiz ki, gerçekten bittiğini (Se Acabó) söyleyebilelim” ifadelerine yer verildi. MADRİD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.