Veba'nın 300 yıllık tarihi incelendi

Toplum/Yaşam Haberleri —

19 Kasım 2020 Perşembe - 21:00

  • Avrupa nüfusunun üçte birinden fazlasını öldürdüğü tahmin edilen 1348 tarihli Kara Veba ile 1665 yılında zirveye ulaşan Büyük Salgın gibi sonraki epidemiler arasındaki süreçte, veba bulaşında çarpıcı bir artış söz konusu.

Avrupa nüfusunun üçte birinden fazlasını öldürdüğü tahmin edilen 1348 tarihli Kara Veba ile 1665 yılında zirveye ulaşan Büyük Salgın gibi sonraki epidemiler arasındaki süreçte, veba bulaşında çarpıcı bir artış söz konusu.
Araştırmacılar 14. yüzyılda bir salgın sırasında efekte olan insan sayısının her 43 günde bir ikiye katlandığını buldu. 17. yüzyılda ise bu süre her 11 günde ikiye katlanıyordu.
Arkeofili.com'un haberine göre Mcmaster Üniversitesi’nde Matematik&İstatistik profesörü David Earn; “Bu, veba salgınlarının ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğü konusunda şaşırtıcı bir fark” diyor.
İstatistikçiler, biyologlar ve evrimsel genetikçilerden oluşan bir ekip Londra’daki veba salgınlarının 300 yıllık tarihini kapsayan, binlerce belgeyi inceledi. Araştırmanın sonucuna göre salgının 17. yüzyıldaki yayılış hızının, 14. yüzyıldaki yayılış hızına göre yaklaşık dört kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.