Yoksullar aşıya ulaşamıyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

10 Ocak 2021 Pazar - 18:00

  • Dünya Sağlık Örgütünden (WHO), yoksul ülkelerin koronavirüs aşısını henüz tedarik edemediğine dikkat çekerek, aşı adaletsizliği konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütünden (WHO), yoksul ülkelerin koronavirüs aşısını henüz tedarik edemediğine dikkat çekerek, aşı adaletsizliği konusunda uyardı.
Zengin ülkelere çağrıda bulunan WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu ülkelerin aşı alımı için daha fazla anlaşma yapmamasını istedi. Ghebreyesus, "Hiçbir ülkenin ayrıcalığı yoktur. Bazı ülkeler henüz aşıya ulaşamamışken diğerleri kendi vatandaşlarının tamamını aşılamak için sırayı bozmamalı" dedi.
Ghebreyesus, bazı şirket ve ülkelerin aşıların tüm tedarik ve teslimat sistemini engelleyen kritik verileri WHO’ya sunmadığını vurgulayarak, "Aşı milliyetçiliği hepimizi incitiyor ve kendi kendimizi mahvediyor" dedi.
Avrupa Birliği'nin Pfizer ve BioNTech ile ortak geliştirdiği aşıdan 300 milyon ilave doz aldı. Reuters'da yer alan habere göre bu rakam firmanın bir yıllık üretiminin yarısına tekabül ediyor. 

90 milyon vaka
İlk olarak 2019'un son günlerinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan salgında tespit edilen vaka sayısı 90 milyon 86 bin 549'a yükseldi. Korona nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 934 bin 939 kişi yaşamını yitirdi, 64 milyon 469 bin 156 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu. CENEVRE

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.