10 Ekim Katliamı unutulmadı

11 Ekim 2020 Pazar - 15:22

  • “Emek, Barış ve Demokrasi” talebiyle farklı illerinden 10 Ekim 2015’te Ankara Gar Meydanı’ndaki mitinge, MİT’in talimat ve organizasyonu, DAİŞ’in tetikçiliğiyle düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 103 barış yürüyüşçü, 5. yılında anıldı.

 

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın birçok kentinde anma yapıldı. Ankara’daki anmada, KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’un aralarında olduğu demokratik kitle örgütlerine polis saldırdı. Polis darp ettiği 11 kişiyi yaka paça gözaltına aldı.  Gar Meydanı’na gidemeyen kitle Ulus metro çıkışında katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini tek tek haykırarak, anma gerçekleştirdi. 103 kişinin ismini okuyan kitle, akabinde katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu “10 Ekimi Unutma, Unutturma” yazılı pankartın üzerine karanfillerini bıraktı.

İstanbul’da ise yaşamını yitirenlerin Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler, Eyüp, Fatih, Arnavutköy, Bayrampaşa, Sarıyer, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Kağıthane ve Zeytinburnu’ndaki mezarları başında anma etkinliği gerçekleştirildi. Kadıköy İskele Meydanı’na yapılmak istenen yürüyüş ise engellendi. Bunun üzerine polis barikatlarını aşan kitle, İskele Meydan’ına yürüdü.

 ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.