12 bin nüfusa 32 maden sahası!

Toplum/Yaşam Haberleri —

6 Ocak 2023 Cuma - 19:30

Maden ocağı

Maden ocağı

  • Maden şirketlerin istilasına uğrayan 12 bin nüfuslu Pötürge  ilçesinde 32 maden sahasında aktif çalışma yapılıyor. Mal-Çep Eşsözcüsü Ramazan Derin, mülki idarelerin çevre konusunda duyarlılıkları bulunmadığını söyledi.

ÖMER AKIN MA / MALATYA

Malatya merkeze 74 kilometre uzaklıkta bulunan Pötürge ilçesi, maden şirketlerinin yuvası oldu. Fırat Nehri’nin bir kolu olan Şiro Çayı'nın yarattığı vadi üzerinde kurulan Pötürge, 300 yıl önce bir köy olarak kurulmasına rağmen arazinin dağlık ve engebeli olması nedeniyle fazla büyüyememiş, 12 bin 946 nüfusa sahip bir ilçe. Pötürge jeolojik olarak eski bir tabaka olması nedeniyle maden olarak tanımlanan birçok kayaç türünü barındırıyor. 

Pötürge ilçesinde Dölek ve Babik yöresinde çıkarılan profilitin yanında, Sevik yaylası ve Poluşağı’nda Bakır, Yamacı Sağır’da demir, Lar’da ditsen madenleri çıkarılıyor. Bunun dışında ilçede dolomit, florit, vermikülit, tras, mermer ve çimento hammaddeleri de bulunuyor. 

32 maden sahası 

Son yıllarda maden şirketlerinin istilasına uğrayan Pötürge’de, şimdiye kadar 41 Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapıldı. Yaptıkları hiçbir ÇED başvurusuna olumsuz karar almayan maden şirketleri, Pötürge ilçesini delik deşik ediyor. alatya Çevre Koruma Platformu (Mal-Çep) Eşsözcüsü ve Pötürge Doğa Koruma Derneği yöneticisi Ramazan Derin, ilçede şu an 32 maden sahasında aktif çalışma yapıldığını söyledi. Maden şirketlerinin ilçeyi talan etmesine karşı ekolojik mücadele yürüttüklerini kaydeden Derin, şimdiye kadar iki ÇED başvurusunu, bir tane de maden ocağı ruhsatını iptal ettirdiklerini ifade etti. Derin, “Maalesef yerelde bu kararlar uygulanmıyor. Bu kararları uygulayacak bir merci bulamıyoruz. Bu konuda özellikle mülki idareler çok yetersiz kalıyor. Bunda siyasetin ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Siyasilerin etkisi nedeniyle mülki idarelerin özellikle çevre konusunda herhangi bir duyarlılıkları bulunmuyor. Bunlardan dolayı Pütürge’de çok büyük sorunlar yaşanıyor” dedi. 

Maden lobileri köylüleri kandırıyor 

Pötürge’nin en büyük sorunun ilçede kurulan profilit madeni olduğun vurgulayan Derin, son yıllarda ilçede barit maden sahası da açıldığını ifade etti. Derin, “Pötürge-Malatya yolunun hemen yanı başında bir tesis kurulmuş ve bu tesiste barit madeninin yıkanması, ambalajlanması ve stok edilmesi gündemde. Maden lobileri de köylülere bir takım vaatlerde bulunmuş. Bu konuda köylüleri bilinçlendirdik. Bunun halka bir getirisinin olmadığını anlattık. Bu vaatlerin köylüyü kandırmaya yönelik olduğunu söyledik” diye konuştu.

Kararlı bir direniş

Maden çıkarılsın veya çıkarılmasın tartışmasından önce Pötürge’de yapılan madenciliğin çevreye verdiği zararlara bakılması gerektiğinin altını çizen Derin, “Pütürge şu an çok vahim bir durumda. Gerek gürültü kirliği, gerekse de toz ve dumanın yarattığı çevre kirliliği nedeniyle başta hayvancılık, zirai üretime de çok zararları var. Mal-Çep olarak, Pütürge, Doğanşehir, Arguvan, Arapkir konularında hep beraber hareket etme ve örgütlenme yoluna giderek kararlı bir direniş sergileyeceğiz” şeklinde konuştu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.