15 Ağustos coşkuyla kutlanıyor

Diaspora Haberleri —

16 Ağustos 2021 Pazartesi - 15:15

  • Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen etkinliklerle 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümü coşkuyla kutlandı, öncüsü Komutan Agît minnetle anıldı.

 

Kürdistan Özgürlük tarihinin en önemli atılımlarından olan ve “İlk kurşun” olarak anılan 15 Ağustos’un yıldönümü vesilesiyle Avrupa’nın birçok kentinde kutlama etkinlikleri düzenlendi.

ALMANYA

Almanya’nın Kassel kentinde DKTM merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar, 15 Ağustos’u kutladı, komutanı Mahsum Korkmaz’ı (Agît) andı. 15 Ağustos Atılımı’na ilişkin konuşmaların ve sinevizyon gösteriminin yapıldığı kutlama, yerel sanatçıların sahne alması ardından halaylarla sona erdi.

Darmstadt Kürt Kültür Derneği’nde düzenlenen kutlamaya çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte Komutan Agît anıldı, 15 Ağustos selamlandı. Yerel grupların sahne aldığı kutlama etkinliği sloganlarla son buldu.

Leipzig’de de 15 Ağustos coşkuyla kutlandı. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği etkinlikte, direniş şarkıları söylendi ve sloganlar atıldı.

İNGİLTERE

Başkent Londra’da Kürt Halk Meclisi tarafından 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümü dolayısıyla Cambridge bölgesinde piknik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Londra Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Yalçın Tatvan, 15 Ağustos gerilla hamlesinin Kürt halkı açısından devrim çağı başlattığını söyledi.

Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Eşbaşkanı Elif Xeyal ise 15 Ağustos hamlesinin Beritan çizgisinde kadın direnişini açığa çıkardığını belirtti.

Konuşmaların ardından Kültür Komisyonu’na bağlı sanatçılar tarafından 15 Ağustos ve gerillaya atfen yazılmış şarkılar söylendi. Yüzlerce kişinin halaya durduğu etkinlikte komünal bir şekilde hazırlanan yemekler sunuldu.

Çocuklar için özel eğlenceler düzenlenen şölende, bilgi yarışması ve teatral gösterimler gerçekleşti. Dengbej dinletisinin de düzenlendiği kutlamada futbol turnuvası gibi çeşitli spor aktiviteleri gerçekleşti. Kutlamaya Cambrdige ve Brighton’dan da Kürdistanlılar katıldı.

FRANSA

15 Ağustos Strasbourg kentinde düzenlenen bir piknikle kutlandı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, 15 Ağustos Atılımı’nın, “İlk Kurşun” olarak tarihe geçtiği ve bu ilk kurşunun öncelikle köleleşen Kürtlüğe sıkıldığı belirtildi.

Konuşmalar ardından sloganlar atıldı, halaylar çekildi.

Başkent Paris’in Evry banliyösünde 15 Ağustos yüzlerce Kürdistanlı’nın katılımıyla kutlandı. 

Nantes kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümünü kutladı. 15 Ağustos’un önemine ilişkin yapılan konuşmalar ardından sanatçılar Sevda ile Mir Perwer sahne aldı. Kutlama halay ve sloganlarla sona erdi.

HOLLANDA

Hollanda’nın Den Haag kentinde de 15 Ağustos Zuiderpark’ta yapılan bir piknikli kutlandı. Şehitler anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlikte DemNed Eşbaşkanı Hüseyin Yıldız, 15 Ağustos’un tarihsel önemine ilişkin yaptığı konuşmada “İlk kurşun köleliğe sıkıldı” diye belirtti.

İSVİÇRE

15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümü İsviçre kentlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.