153 kişi gözaltına alındı

  • Türk ordusunun, son 7 aydır Medya Savunma Alanları'nda devam eden işgal saldırılarında istisnasız her gün yasaklı bomba ve kimyasal silahları kullanmasının, önceki gün İstanbul ve Silopi'de yürüyüşlerle protesto edilmesini engellemeye çalışan devlet güçleri, 153 kişiyi gözaltına aldı.

 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Birleşik Mücadele Birliği (BMG), kimyasal silah kullanımını İstanbul'da yürüyüşle protesto etti. Pek çok noktada yapılan yürüyüşlere polis saldırdı. Saldırıya rağmen HDP İl Örgütü'ne yürüyüş düzenleyen kitleye polisin saldırması sonucu Barış Anneleri, tutsak yakınları yanı sıra pek çok siyasetçi ve yurttaş ters kelepçeyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan 47 kişi Kâğıthane İlçe Emniyet Müdürlüğüne, geriye kalan kişiler ise İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gözaltına alınanlar, ifade işlemleri ardından serbest bırakıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Hukuki Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Göç Platformu ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Tilqebîn beldesinde de kimyasal silah kullanımına karşı binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe saldıran askerler, aralarında siyasetçi ve sendika üyelerinin de olduğu 32 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Aziz Aksin, Tevfik Çetin, Hoşyar Sarıyıldız, Ahmet Binay, Beytocan Kırıcı, Kemal Baran, Mustafa Bozan, Ebru Yalçın, İsmail Tokkan, Rojevan Yılmaz, Salih Doğan, Mahmut Ulus, Gurbet Bozyiğit, Ömer Balıcak, Cahide Udum, Sümeyye Kırıcı, Zozan Kaplan, Mehmet Emin Özer, Hogir Çetik, Aydın Aslan, Mehmet Abuzeytinoğlu, Yunus Kılıç, Hasan Yıldız, Şehmus İke, Sebahattin Genco, Hüseyin Akdoğan, Şefik Enüşekin, Ecevit Ceylancı, Ertem Karakuş, Maşallah Erbey, Nevin Tiryaki ve soyadı öğrenilemeyen Rodi adlı kişi.  İSTANBUL/ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.