17 yaşındaki çocuğun öldürülmesi infial yarattı

Dünya Haberleri —

  •  Fransız polisinin başkent Paris’te 17 yaşında bir genci trafik çevirmesinde vurup öldürmesi şok etkisi yarattı. Gelişmenin ardından ülkede şiddetli protestolar yaşanıyor. 

 

Paris’te bir kez daha polis şiddeti nedeniyle protestolar yaşanıyor. 17 yaşındaki Nael M’in polis tarafından vurulup öldürülmesinin ardından Salı gecesi Asnieres, Colombes, Seine Saint-Denis ve Mantes-la-Jolie banliyölerinde protesto gösterileri yaşandı. 

Salı günü öğle saatlerinde Nanterre banliyösünde iki resmi giyimli Fransız polisi 17 yaşındaki Nael M’in kullandığı bir aracı durdurdu. Polislerin iddiasına göre Nael M. aracını polis motosikletinin üzerine sürmüş, ardından durmaması üzerine vurulup öldürülmüştü. 

Sanal medyada olay anını gösteren video

Sanal medya hesaplarında yayınlanan ve olay anını gösteren videoda ise sarı bir aracın şoför penceresinden iki polisin silahlarını yakın mesafeden Nael M’in üzerine doğrulttukları görülüyor. Videoda bir polisin “kafana bir kurşun yiyeceksin” diye bağırdığı duyuluyor. Daha sonra araç hareket ediyor ve polislerden biri Nael M’e ateş ediyor. Ateş edildikten sonra araç yol kenarına çarparak duruyor. 

Nael M’in başına aldığı yarayla olay yerinde hayatını kaybettiği açıklandı. 

Videonun yayınlanmasının ardından ilk protestolar Nael M’in yaşadığı Vieux-Pont çevresinde başladı. Protestolar daha sonra Hauts-de-Seine, Asnieres, Colombes, Clichy-sous-Bois ve Mantes-la-Jolie’ye yayıldı. Kızgın protestocular barikatlar kurarak polisle çatışırken gece sonunda 31 kişi gözaltına alındı. Fransız emniyeti olaylarda 25 polisin yaralandığını duyurdu. 

Polis hakkında cinayet soruşturması

Olayla ilgili olarak açıklama yapan Nanterre savcılığı tetiği çeken polis memurunun gözaltına alındığını ve cinayet şüphesiyle soruşturma başlatıldığını duyurdu. Nael M’in ailesinin avukatı Yassine Bouzrou ise olayın başka bir savcılık tarafından soruşturulmasını isteyerek Nanterre savcılığının tarafsızlığından endişe ettiklerini belirtti. 

İçişleri Bakanı Gerald Darmann da olayın “şoke edici” olduğunu ifade ederek, etkin bir soruşturma yürütüleceği taahhüdünde bulundu. 

Paris ve diğer büyük şehirlerde önlemler

Fransız yetkililer protestoların büyümesinden ve diğer şehirlere yayılmasından endişe ediyor. İçişleri bakanı Darmann, Paris’te güvenliğin sağlanması için 2 bin polisin görevlendirildiğini ve diğer büyük şehirlerde de tedbirler alındığını duyurdu. 

Nael M’nin ailesi: Onları asla affetmeyeceğiz

Cezayir kökenli Nael M’in annesi ve büyükannesi çocuklarının öldürülmesinin ardından duygu yüklü mesajlar yayınladı. Anne mesajında “17 yaşındaki yavrumu benden aldılar. O hala bir çocuktu” derken büyükanne ise “Torunum öldü, torunumu katlettiler. Onları hiçbir zaman affetmeyeceğim. Hiçbir zaman, hiçbir zaman, hiçbir zaman” ifadelerini kullandı.   PARİS

Fransız polisi Avrupa’nın en kötüsü

Avrupa Birliği ülkeleri içinde Fransız polisi şiddet konusunda karnesi en kötü olan polis teşkilatı konumunda. İnsan hakları kuruluşları tarafından sürekli eleştirilen ülke en son Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından polis şiddeti konusunda uyarılmıştı. 

Fransız polisi, AB’deki meslektaşlarına göre çok daha fazla silaha başvuruyor. Almanya ve İngiltere’de nadiren kullanılan plastik mermilere Fransız polisi tarafından hiçbir uyarıda bulunmadan başvururken, nedensiz gözaltılar konusunda da Fransa, AB ülkeleri arasında birinci sırada. 

Toplumsal gösterilere karşı da saldırılarıyla tanınan Fransız polisi, 1960’lardan bu yana çok kötü bir sicile sahip. AB’deki diğer ülkelerde şiddetli gösteriler sırasında dahi müdahalelerde bulunmaktan çoğu zaman kaçınıyor. 

2014 yılından bu yana 11 Avrupa ülkesi, AB tarafından finanse edilen ve protestocular ile polis arasındaki tansiyonu düşürme yöntemleri konusunda çalışan bir projede yer alıyor. Fransız polisi bu projeye de katılmıyor. 

Fransız polisinin ekipmanları da AB’deki meslektaşlarına göre farklı. Fransa’da polis ekipmanları neredeyse askeri düzeyde. Ülkede sokakta otomatik silahlarla ağır taktik ekipmanlarla polisleri görmek mümkün. 

Fransa’da polis ne zaman silaha başvurabilir?

Fransa’da 2017 yılı öncesinde polislerin silah kullanma şartları genel yasalarla belirleniyordu. Polis herkes gibi ölümcül olabilecek şiddete başvurduğu zaman nefsi müdafaa şartlarına uymak zorundaydı. 

Ancak 2017’de çıkan yeni bir yasayla bu şartlar genişletildi. Yasaya göre polis şu koşullarda silaha başvurabiliyor:

* Yaşamlarına yönelik tehdit durumunda

*  Kendini savunmak için başka bir yol kalmaması halinde

* Bir cinayetin ya da cinayete teşebbüsün engellenmesini gerektiren durumlarda 

* Üçüncü şahıslara zarar verme riski olan birini takip sırasında

* Bir sürücünün itaat etmeyi reddedip polisi fiziksel olarak tehdit ettiği durumlarda

Nael M’in öldürülmesinde de polisler yasanın trafik çevirmelerini düzenleyen kanuna dayanıyor. Ancak videoda Nael M’in polislere yönelik bir tehdit oluşturduğuna dair bir kanıt gözlemlenmiyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.