17 Şubat’ta Köln’de olalım

Forum Haberleri —

Kürt halkı eylemde. Foto: Delil Souleiman AFP

Kürt halkı eylemde. Foto: Delil Souleiman AFP

  • Kürt halkı Önderliğine yönelik büyük bir hassasiyetle özgürlüğü için mücadele yürütüyor. Mücadeleyi daha kapsamlı kılmak temel bir sorumluluk. Bu hassasiyet ve sorumlulukla 17 Şubat’ta Köln’de olalım.

SEYDİ FIRAT

Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’dan üç yıla yakın bir zamandır hiçbir haber alınamıyor. 'Alınamıyor’ sözü dahi insana çok ağır, çok ürkütücü geliyor.

Sömürgeci Türk devletinin Kürt halkına yönelik katliam, imha ve yok sayma tarihi arka planı AKP /MHP iktidarı faşizmle, ırkçılıkla takviye ederek sürdürüyor. Ve uluslar arası gericiliğin desteği ile sürdürdüğü İmralı tecridi, İmralı tecridi ekseninde sürdürdüğü çözümsüzlük politikasının yaratığı çıkmazı aşmanın yolu tecridin sonlandırması ve Kürt halk Önderi’nin özgürlüğüne ulaşmasıyla mümkün olur.

Önder Apo’ya yönelik insanlık dışı muamelenin, tecrit muamelesinin 26. yılı. Geçen tarih süreçte söz konusu muameleye karşı hep bir mücadele içinde olundu. Bazı zamanlarda mücadele çok kapsamlı boyutlara ulaştı; Açlık grevleriyle, ölüm oruçlarıyla, ‘Sayın Öcalan İrademdir ‘ beyanı ile 15 milyonu aşan dilekçe ve imza kampanyalarıyla, kitlesel eylemliklerle, politik, diplomatik tepki ve tutumlarla ortaya konulan mücadele uluslar arası alanda ve demokratik kamuoyunun vicdanında önemli etkilere yol açtı.

Yol açtığı etkinin ivme kazanması ve sonuç alıcı düzeye ulaşması için daha yoğun ve daha kapsamlı bir mücadeleye ihtiyaç var. 

Avrupa’daki Kürt halkı ve Avrupa’daki demokratik Kürt kurumları, sivil demokratik inisiyatifler Önder Apo üzerindeki insanlık dışı muameleye yönelik hep bir mücadele içinde oldular. Özgürlüğüne yönelik mücadele içinde oldular.

Avrupa’da milyonlarca Kürt’ün yaşadığı göz önüne alındığında, yine 40 yılı aşkın demokratik örgütlülük durumu ve mücadele birikimi göz önüne alındığında bir çok boyutuyla daha kapsamlı daha etkileyici bir mücadele düzeyinin sergilenmesi temel bir beklenti. Beklentiye cevap olmak büyük önem arz ediyor.

17 Şubat’ta Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek miting bir dönüm noktası olmalı ve buna imkan var.

Halk olarak Köln’e akmak, hem de yüz binlerce akmak gerekir.

Avrupa’daki Kürtlerin, yurtsever kitlenin organize olma yeteneği, bilinci ve tecrübesi hayli gelişkindir. Her bir yurtsever kadını, erkeği, genci yaşlısı içinde yaşadığı çevreyi, ilişkide oldukları insanları kendileriyle birlikte Köln’deki yürüyüş eylemine katmayı öz görevleri olarak görmeleri ve bu yönlü şimdiden hazırlık içinde olmaları gerekir.

Kürt halkının hafızası, zulme, kötülüğe ve haksızlığa karşı hep hassasiyet içinde olarak hafıza değerlerine, iradesine ve varlığına yönelik saldırılara karşı hep karşı duruşunu ortaya koymuştur. Tarihini, mücadelesini ve hafızasını bu yönlü hep diri tutmuştur.

Evet, Kürt halkı Önderliğine yönelik büyük bir hassasiyetle  özgürlüğü için mücadele içinde. Mücadeleyi daha kapsamlı kılmak temel bir sorumluluk. Bu hassasiyet ve sorumlulukla 17 Şubat’ta Köln’de olalım.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.