19 ay sonra delil hilekarlığı

7 Kasım 2022 Pazartesi - 17:30

  • ÇHD davasının ana delillerinden olan Hollanda/Belçika Belgeleri dijitallerinin, 19 ay sonra değiştirildiği ortaya çıktı.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve derneğin üyesi 21 avukatın yargılandığı davanın karar duruşması başladı. Duruşmanın en az üç gün sürmesi bekleniyor. DW Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre; davanın ana delillerinden olan “Hollanda/Belçika Belgeleri” adı verilen dijitallerin, ele geçirildiği söylenen tarihten sonra üretildiği anlaşılan bir CD içeriğine dayandırıldığı, içeriğinde Spiderman, Kill Bill, Leon gibi filmlerin olduğu ortaya çıktı.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, derneğin üyeleri Barkın Timtik, Özgür Yılmaz ve Oya Aslan’ın tutuklu, 18 avukatın tutuksuz yargılandığı dava, 9 yıldır sürüyor. Avukatlara "Örgüt üyeliği ve örgüt yöneticiliği" suçlamaları yöneltiliyor. Davanın, ana delillerden biri olarak gösterilen Hollanda/Belçika belgeleri adı verilen dijitallerin, DHKP-C'nin iç yazışmaları ve notlarından oluştuğu ileri sürülüyor. Hala firari olan savcı Adem Özcan'ın 2013'te hazırladığı iddianamede, dijitallerde bulunan notlar suç unsuru sayılıyor. Hollanda ve Belçika'da 1 Nisan 2004'te ele geçirildiği belirtilen dijitaller, 2007'de dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in imzasıyla adli emanete alınmıştı. Akyürek şu anda "FETÖ"den hükümlü.

Resmi kayıtlara 2007'de giren dijitaller, o tarihten bu yana delil kabul edildiği hiçbir davaya gönderilmemişti. İlk kez ÇHD davasının görüldüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Emniyet Genel Müdürlüğünden istenen dijitaller, Adli Tıp Kurumu'nda dökümü yapılarak dava dosyasına gönderildi. Dava dosyasından edinilen bilgilere göre; 1 Nisan 2004'te ele geçirildiği belirtilen dijitallerin içinde 23 Kasım 2005'te değiştirilen klasörler bulunuyor. İddianamede avukatların DHKP-C ile bağlantılı olduğu, emir ve talimat aldıkları, kod isim kullandıkları gibi iddialara dayanak gösterilen dosyalar, Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan dökümde bulunamadı.

Dava avukatlarının tespitine göre, Ramazan Akyürek tarafından savcılığa gönderilen dijitallerin 6 hard disk, 4 DVD ve 1 CD'den oluştuğu belirtiliyor. Ancak, savcılığın adli emanete aldığı dijitallerin 6 hard disk, 3 DVD ve 2 CD'den oluşuyor. Avukat Derviş Aydın, “Dijitallerin içinden 1 DVD'nin çıkarılarak yerine 1 CD'nin eklendiği anlaşılıyor” dedi. Ayrıca, dijitallerin içinde Spiderman, Leon gibi popüler filmler, Ahmet Kaya, Burhan Berken gibi sanatçıların şarkıları da yer alıyor. 1 Nisan 2004'te ele geçirildiği belirtilen dijitallerin içinde, ele geçirilmesinden 22 gün sonra 23 Nisan 2004'te vizyona giren Kill Bill: Volume 2 filminin yer alıyor olması da dikkat çeken bir başka bulgu. 

Mahkeme, tahrifat incelemesi yapılması talebini, “Başka dosyada sahtecilik ve kumpas işlerine bulaşmış olmaları, bu dosyada da yaptıkları anlamına gelmez, bu dosyaya özel inceleme yapmak gerekir” diyerek reddetmişti.   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.