20 milyon insan açlık sınırının altında

1 Haziran 2021 Salı - 19:32

  • Çalışan nüfusun yüzde 60’ı asgari ücrete veya altında bir gelire sahip ve en az 20 milyon insan aslında açlık sınırını altında yaşıyor, işini kaybedenlerle birlikte bu rakam 30 milyonu buluyor.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonu, 1-7 Haziran Açlıkla Mücadele Haftası’na dair yazılı açıklama yaptı. HDP Emek Komisyonu’ndan sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Şaziye Köse’nin imzasıyla yayınlanan açıklamada, şunlar paylaşıldı: “Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 60’ı asgari ücrete veya altında bir gelire sahip ve en az 20 milyon insan aslında açlık sınırını altında yaşıyor. İşini kaybedenlerle birlikte açlık sınırı altında yaşayan insanların sayısı 30 milyonu buluyor.

2002’den beri iktidarda olan AKP, son 10 yılda, tüketime dayalı, üretmeyen, istihdam yaratmayan ve yabancı sermaye akışlarına bağımlı kırılgan bir ekonomi yarattı. AKP iktidarı yaratamadığı istihdam ile birlikte esnek ve güvencesiz çalıştırılmayı, sendikasızlaştırmayı, keyfi işten çıkarmaları ve yoksullaştırmayı temel politik hedefi haline getirerek Türkiye emekçilerini ve halklarını açlığa ve intiharlara sürüklemiştir.”

Asgari ücret, açlık sınırı altında

Asgari ücretin bile açlık sınırının altında olduğunun altı çizilen açıklamada, rejimin emekçileri ve halkları açlıkla terbiye etmeye çalıştığı; yüksek enflasyon, gıda fiyatlarındaki hızlı ve yüksek artışla açlık oranlarını tarihin en yüksek seviyelerinden birine getirdiği ifade edildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Toplumumuza reva görülen bu yaşam, bu eşitsizlik bir kader değil; reddediyoruz.Toplumsal emeğin ürünü olarak ortaya çıkan kurumların ve ülke kaynaklarının, siyaset-mafya ilişkileriyle bir avuç elite, çetelere, mafyaya ve yandaşa nasıl peşkeş çekildiği de çıplak bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Çıkarları için vatan, millet, beka gibi milliyetçi söylemi perde olarak kullananlar, emekçilerin, yoksulların alın terini ipotek altına almaya çalışmaktadır. Ne biz ne de bu yaşamı üreten emekçiler asla kabul etmeyecek. Bize düşen görev iktidarın çeteler üzerinden yarattığı gündem manipülasyonuna karşı açlığı, işsizliği, yoksulluğu, emek sömürüsünü her bir sokakta temel gündem haline getirmektir. Bir kez daha bütün emekçileri, ezilenleri açlık, yoksulluk, eşitsizlik yaratan bu sistemle mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.