27 merkez, tek talep: Diktatörü yargıla!

Kadın Haberleri —

21 Şubat 2021 Pazar - 17:30

  • TJK-E’nin çağrısıyla Avrupa’nın birçok merkezinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, işgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin dünyanın gözü önünde Efrîn’de gerçekleştirdiği kadın kırımı nedeniyle Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslarası mahkemelerde yargılanması için tüm kurumların harekete geçmesini istedi. 

HABER MERKEZİ

Türk devleti ve çetelerinin 18 Mart’ta işgal ettiği Efrîn’de kadına yönelik saldırıları, katliam, tecavüz, kaçırma uygulamaları ve doğa ve kültür kırımı Almanya, İsviçre, Fransa, Danimarka, Hollanda, İtalya, Kıbrıs ve Avustralya’da kitlesel protesto edildi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E)  20 Şubat eylem çağrısıyla bir araya gelen Kürdistanlılar ve Kürdistani tüm kurum ve örgütler, Avrupa Demokratik Güç Birliği bileşenleri ve Alman sol gruplar, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi altında kaçırılan, fiziki işkence ve tecavüz edilen, katledilen Efrînli kadınlar için adalet istedi.

'İşgale Hayır, Kadın Kırımına Hayır' sloganıyla yapılan protesto eylemlerinde “Efrîn’in özgürleşmesi için sürdürülen direniş bizim direnişimizdir” mesajı verildi.

‘Efrînli kadınlar için adaleti sağlamak tüm dünya kamuoyunun görevidir’ denilen açıklamalarda, Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanması ve kadın kırımının suç olarak tanınması talep edildi. Bunun için Birleşmiş Milletler’in Efrîn’de yaşanan kırım için acilen harekete geçmesi, Avrupa Konseyi’nin işgalci Türk devletine yaptırımlar uygulaması istendi. 

ALMANYA

Başkent Berlin başta olmak üzere, Düsseldorf, Heilbronn, Mannheim, Stuttgart, Hannover, Hamburg, Frankfurt, Saarbrücken, Freiburg, Oldenburg, Kiel ve Münih’te Efrîn’deki soykırım uygulamaları protesto edildi.

Berlin’de Alexanderplatz’da bir araya gelen eylemciler, Rusya Konsolosluğu önüne gelerek, Türk devletinin işgal ettiği Efrîn’in siyasi ve demografik yapısını değiştirerek işgali ve katliamları meşrulaştırma çabası içerisinde olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. Yürüyüş, Brandenburg Tor’da sona erdi.