300 yıllık gelenek: Adarok

Toplum/Yaşam Haberleri —

  • Gundikê Melê Beldesi'nde 300 yıllık "Adarok" geleneğini sürdüren yurttaşlar, "Kültürümüzün yok olmaması için değerlerimize sımsıkı sarılmalıyız” dedi. 

Şirnex’ın Gundikê Melê (Balveren) Beldesi'nde her yılın Mart ayının ortalarında "Adarok" adı verilen etkinliklerle baharın gelişi kutlanıyor. "Adarok" geleneği 300 yıldır devam ediyor. Bu yıl Ramazan ayı nedeniyle etkinlikler öne çekildi. Gundikê Melê Belde Belediyesi, bu yıl Cudî Dağı ile Besta Bölgesi arasında kalan bölgede "Adarok" etkinlikleri düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı etkinliklerde, büyük kazanlarda buğday ve nohut kaynatıldı. Yurttaşlar, "guhgan", "birgî", "gulşek", "kêlanî", "kergi mela" adlı yöresel oyunlar oynayarak, keyifli vakit geçirdi.

Halay, oyun, şölen

Belde Belediye Eşbaşkanı Şehmus Sidar, yılın bereketli geçmesi için her yıl şölen düzenlediklerine işaret etti. Belde sakinlerinin "Adarok" etkinliklerine önem atfettiğine dikkati çeken Sidar, "Sabahın erken saatlerinde buraya geliriz. İnsanlar, burada sohbet eder, oyunlar oynar, halay çeker, namazlarını kılar ve en sonunda yemeğini yer. Akşama kadar burada vakit geçirilir. Şehir dışındaki insanlar da gelip bu programa katılırlar. Şölen havasında bir gün geçirilir” diye konuştu.

Yönetime geldikleri günden bu yana etkinliklere öncülük ettiklerini aktaran Sidar, "Bu etkinlik bizler için köklü bir gelenektir. Kültürümüzdür ve sahip çıkıyoruz. Çünkü bir toplum kendi kültürünü unutursa asimilasyon başlar. Bir halk dili ve kültürüyle tanınır. Bunları yitirdiği zaman yok olmaya mahkum olur. Geçen yıl yaşanan depremden dolayı herhangi bir eğlence yapmadık. Sadece toplanıp namazımızı kıldık, yemeğimiz yedik. Depremzede halkımızın acılarını paylaştık. Bu yıl ise şölen havasında gerçekleştirdik. Herhangi bir teknolojik sistem de buraya getirmiyoruz. İnsanlarımız kilamlarını söyleyerek halaya duruyor" ifadelerini kullandı. 

 

 

‘Gençlerimize öğretiyoruz’

Adarok etkinliğine katılan 50 yaşındaki Hanım adlı yurttaş, büyüklerinden kendilerine kalan mirası sahiplendiklerini ifade ederek, "14 Mart’ta dünyanın neresinde olursak olalım bu günü kutluyoruz. Eskiden çocuklar ev ev dolaşırdı. Son 6-7 yıldır piknik yapıyoruz. Daha önce sadece erkekler geliyordu. Artık kadınlar, erkekler herkes birlikte geliyor. Bizler dedelerimizden ve ninelerimizden bu geleneği aldık. Çocuklarımız da bizden alsınlar” ifadelerini kullandı.