31 yıl sonra pişmanlık dayatması

Ali Koç

Ali Koç

  • 25 siyasi tutsağın bulunduğu Karabük T Tipi Kapalı Cezaevinde 11 tutsağın tahliyesi engelleniyor. İnfazı yakılan tutsaklardan birisi de 31 yıllık tutsak Ali Koç.

MEDİNE MAMEDOĞLU / AMED

Dicle Üniversitesi öğrencisiyken 2 Ocak 1993’te “Örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle tutuklanan Ali Koç, müebbet hapis cezası aldı. 52 yaşında olan Koç, 31 yıldır cezaevinde. Koç’un 26 Aralık 2022’de tahliye edilmesi beklenirken, infazı yakıldı ve tahliyesi bir yıl ertelendi. Buna gerekçe gösterilen İdare ve Gözlem Kurulu raporuna göre Koç’un suçu “pişmanlık dayatmasını kabul etmemek”, “iyi halli olmamak”, “koğuşunu değiştirmeye yanaşmamak”, “diğer siyasi tutsaklarla ilişkisinin olmadığına dair bir dilekçe yazmamak” gibi bilindik bahaneler. 

Onlarca tutsağın aynı gerekçelerle tahliyelerinin engellendiğini hatırlatan kardeşi Abdullah Koç, “Adaletsizlik ve hukuksuzluk karşısında her vicdanlı insanın vereceği tepki nasılsa bizim de tepkimiz öyle. 31 yıldır cezaevinde olan bir insana pişmanlık dayatılıyor. Bunu kabul etmediği için de haksız yere cezaevinde tutuluyor. Abim de yaşanan bu durumun hukuka aykırı olduğunu her telefon görüşünde dile getiriyor” şeklinde konuştu. Bu kararın hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirten Abdullah Koç, “Abim disiplin cezası olmamasına rağmen pişman olmadığı için tahliye edilmiyor. Bu hukuksuzluk bir an önce giderilmelidir” dedi. 

 

Ali Koç ve kardeşi Abdullah Koç

 

Bize de ceza veriliyor

Bu kararla sadece Ali Koç’a değil, kendilerine de ceza verildiğini ifade eden Abdullah Koç, Amed’de yaşadıklarını ve zorluklarla görüşe gittiklerini belirterek, “Önceden Amed’den Karabük’e gitmek için önce Ankara’ya gidiyorduk. Burada bir gün kaldıktan sonra Karabük’e gitmek için erkenden araç bulup yola çıkıyorduk. Her görüşe gitmek son derece zahmetli. 45 dakikalık görüş için yaklaşık üç günümüz gidiyordu. Şimdi TUHAD-DER aracılığıyla otobüslerle gidiyoruz. Günler azalsa da o yolda çekilen çileler yine değişmiyor. Kardeşim içeride ne yaşadıysa ailesi olarak biz de o zorlukları 30 yıl boyunca yaşadık. Yıllardır cezaevi kapısının açılmasını bekliyoruz. Şimdi umudumuzu da elimizden almak istiyorlar” şeklinde konuştu. 

Adalet Bakanlığına soruldu

HEDEP Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan da Meclis’e Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili soru önergesi vererek, Adalet Bakanlığının şu soruları yanıtlamasını istedi: 

* Tatvan eski Belediye Başkanı Abdullah Ok’un tahliyesi neden üç kere uzatılmaktadır, gerekçesi nedir, bu konuda Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

* Abdurrahman Güner ve Aydın Kudat, 30 yıllık ceza sürelerini yatmalarına karşılık ve başka bir davanın cezasını fazladan yere çekip beraat etmelerine rağmen haklı hiçbir sebep olmaksızın neden tahliyeleri uzatılmaktadır?

* 25 siyasi hükümlünün 11’inin tahliye olma zamanları gelmesine rağmen neden hiçbiri tahliye edilmemekte ve ceza süreleri uzatılmaktadır?

* Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun hukuki statüsü nedir, mahkeme kararlarının üzerinde ceza verme veya ceza uzatma yetkileri var mıdır?

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.