32 KESK’liye 48 yıl hapis

21 Temmuz 2020 Salı - 15:25

  • Amed’de ihraçlara karşı açıklama yapmak isterken darp edilerek gözaltına alınan KESK yöneticileri ve üyeleri hakkında açılan davanın duruşmasında Türk yargısı 32 kişiye 2911 sayılı kanun gerekçesiyle 48 yıl hapis cezası verildi. 

 Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu, 17 Temmuz 2017’de Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yapılan ihraçlara karşı gerçekleştirdiği eylemde darp edilerek gözaltına alınan 32 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan bazı KESK yöneticileri ve üyeleri ile avukatları hazır bulundu. 

Duruşmaya katılan KESK yöneticileri ve üyeleri, üzerlerine atılı bulunan suçlamayı reddederek, beraat talebinde bulundu. Sendikacıların vekilleri ise müvekkillerin hukuksuz olarak gerçekleştirilen ihraca karşı Anayasa’da tanınan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanmak istediklerini belirtti.

Savunmaların ardından hakim, sendikacıların yargılama sürecindeki davranışları dikkate alarak verilen hapis cezasında indirime gitmeyen hakim, sendikacıların kişilik özellikleri dikkate alındığından yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmadığı gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve cezanın ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.