5 bin 15 kadın yardım çağrısında bulundu

Kadın Haberleri —

.

.

  • Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, kadınlara yönelik şiddeti önlemek için hayata geçirdiği acil yardım hattını, son bir yıl içinde 5 bin 15 kişinin aradığını açıkladı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), ‘Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2022 Yılı Veri ve Analiz Raporu’nu yayınladı. TKDF raporunda son 16 yılda ev içi şiddet hattına toplam 87 bin 268 çağrı yapıldığı, 2022 ise 5 bin 15 kişinin aradığını belirtildi.

Artı Gerçek’in geçtiği habere göre, 2022 yılı boyunca Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na Türkiye’deki tüm illerden arama yapıldığı, en çok aramanın ise İstanbul’dan yapıldığı  raporda belirtildi.

16 yılda 87 bin 268 çağrı

Son 16 yılda ev içi şiddet hattına toplam 87 bin 268 çağrı yapıldığı kaydedilen TKDF raporda şu ifadelere yer verildi: “2022 yılı içerisinde Ev içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve kayıt açılan 1527 vakanın 1103’ü ev içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 763’ü eş şiddeti ihbarlarıdır.

232 çağrı sığınma evi talebinde bulunmuştur. 51 vakaya acil müdahale yapılmıştır.

En saldırgan kesim eşler

2022 yılı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen maruz kalanların yaşları 1-80 arasında değişmiştir.

Acil yardım hattına gelen çağrılar göstermektedir ki, kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğramaktadır. Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir.

2022 yılında eşler yüzde 55,3 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri, yüzde 7 ile diğer aile üyeleri takip etmektedir. Aile içerisinde genel anlamda aile, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklar şiddet uygulayanlar olarak mağdurlar ya da ihbarda bulunanlar tarafından belirtilmiştir.

Erkekler duygusal ilişkileri bittikten sonra da kadınlara şiddet uygulamaktadır. Saldırganların yüzde 5,6’sı eski eş, yüzde 1,5’i eski erkek arkadaş olmuştur. 

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.