5 bin 300 kişi gözaltına alındı

Dünya Haberleri —

1 Şubat 2021 Pazartesi - 16:31

  • Rusya'da düzenlenen gösteriler, sert müdahaleye rağmen iki haftadır pazar günleri geniş bir katılımla devam ediyor. Siyasi gözaltı ve tutuklamaları takip eden izleme grubu OVD-Info'nun verdiği bilgilere göre; önceki gün düzenlenen gösterilerde 5 bin 300 kişi gözaltına alındı.

 

Rusya'da binlerce kişi yoğun güvenlik önlemlerine rağmen başta başkent Moskova olmak üzere birçok şehirde gösteri düzenliyor. Gösterilerin Moskova ve Petersburg’un dışındaki onlarca kente de yayılması yönetimin sert müdahalesini beraberinde getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, binlerce kişinin gözaltına alınmasından üzüntü duyduğunu bildirdi. Borrell, "Rusya'da bugün bir kez daha çok sayıda kişinin gözaltına alınması ve protestocularla gazetecilere orantısız güç kullanılmasından üzüntü duyuyorum" ifadesini kullandı. Borrell, 5 Şubat'ta Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve diğer Rus yetkililerle görüşmeler yapacak.

Rusya yönetimi, Navalni yanlıları ile diyalog kurulmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Kremlin Sözsücü Dmitri Peskov, gazetecilerin sorularını yanıtladığı telefon konferansında, Navalni yanlılarını "holigan" olarak nitelendirerek "Holigan ve provokatörlerle görüşme yapılmaz" ifadelerini kullandı. Polisin gösterilerdeki tutumunu da savunan Peskov, "Tabii ki polis yasa dışı gösterilere katılanlara karşı önlem almak zorundadır" şeklinde sözlerini sürdürdü.

Rus hükümeti, internet üzerinden izinsiz protestolara çağrı yapılmasını engellemek için harekete geçti. Dün yürürlüğe giren yeni yasayla sosyal medeya platformları bu tür protesto çağrılarını aramak ve engellemekle yükümlü kılındı.

Facebook, Twitter ve YouTube'a kısa süre önce bu gerekçeyle ceza kesilmişti.

Daha önce aldığı bir ceza kapsamındaki şartlı tahliye koşullarını yerine getirmemekle suçlanan sağcı muhalif Aleksey Navalny, 30 gün süreyle gözaltına alınmış, avukatlarının yaptığı itiraz ise geçen Perşembe günü reddedilmişti. Mahkemenin bugün  Navalni hakkındaki kesin kararını vermesi beklenirken savcılık ise gözaltı kararının hapis cezasına dönüştürülmesini talep etti. Navalni'nin avukatı, mahkemenin bu yönde karar vermesi halinde Navalni'nin 2,5 yıl hapis cezası alabileceğini söyledi.

Navalni zehirlenmesinden Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ve Rusya Federal Güvenlik Servisi'ni (FSB) sorumlu tutuyor. Putin ve FSB ise suçlamaları reddediyor.

MOSKOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.