5 havalimanında grev

Dünya Haberleri —

Almanya Havalimanlarında grev

Almanya Havalimanlarında grev

  • Çarşamba günü Almanya'nın beş havalimanında greve gidilecek. Grevden Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin ve Düsseldorf havalimanları etkilenecek.

Almanya Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (VER.Dİ) Çarşamba günü 04:00’dan başlayarak Perşembe günü saat 07:01’de son bulmak üzere greve gitme kararı aldı. Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin ve Düsseldorf havalimanlarını etkileyecek olan grev nedeni ile çok sayıda uçuş iptal olacak ya da rötarlı olarak gerçekleşecek. Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın yer hizmetlerinde çalışanı Ver.di sendikası üyeleri grev süresi içerisinde uçuşları olan yolcuların duyarlı olması yönünde uyarı yaptı.

Lufthansa zamma yanaşmadı

Söz konusu grev kararı, Lufthansa'nın yer hizmetlerinde çalışan yaklaşık 25 bin kişiye yönelik zam oranıyla ilgili şu ana kadar yürütülen görüşmelerde henüz bir sonuca ulaşılamaması nedeniyle alındı. Ver.di müzakerecisi Marvin Reschinsky, "Lufthansa eğer aynı grup bünyesindeki diğer çalışanlara getirdiği zammı yer hizmetleri personeline de yapsaydı böyle bir greve gerek kalmayacaktı. Ancak ne yazık ki müzakere masasında buna yanaşılmadı" diyerek, "Bu yüzden yolcularımızın anlayış göstereceğini umuyoruz. Çünkü onlar da çalışanlar gibi personel açığının giderilmesini ve daha iyi bir hizmet verilmesini arzuluyor" ifadelerini kullandı.

Çalışanlar enflasyona dikkat çekiyor

Şirketin şu ana kadar tatmin edici bir teklif sunmadığını belirten sendika, Lufthansa yer hizmetleri personeli için yüzde 12,5 zam talep ediyor. Bu da bir yıllık süre içinde ayda en az 500 euroluk bir artış anlamına geliyor. Ver.di ayrıca Lufthansa bünyesindeki çalışanlara, bir kereye mahsus olmak üzere 3 bin euro enflasyon telafi ikramiyesi ödenmesini talep ediyor.

Müzakerelerde bir sonraki görüşme 12 Şubat'ta Frankfurt'ta yapılacak. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.