5 Türk firmasına yaptırım

Dünya Haberleri —

ABD Hazine Bakanlığı

ABD Hazine Bakanlığı

  • ABD, Rusya yaptırımlarının delinmesine yadım eden ve Rusya’yı Ukrayna savaşında destekleyen 5 Türk firması ve bir Türk vatandaşına yaptırım kararı aldı. 

150'den fazla şirket ve kişiyi kapsayan büyük yaptırım paketini açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya’ya dönük yaptırımların delinmesine müsaade etmeyecekleri mesajını yeniledi.  

150 firma ve kişiye yaptırım
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da “ABD Dışişleri ve Ticaret Bakanlıkları, “Rusya'nın savaş becerilerini ilerletmesin katkıda bulunan, Rusya'nın gelecekteki enerji üretimini güçlendirmesinden sorumlu olan 150’nin üzerinde kişi ve kuruluşa ilave yaptırımlar getirilecektir” denildi. Dışişleri Bakanlığı ayrıca Rusya'nın enerji üretimi ve ihracat kapasitesini genişletmeyle bağlantılı olan, Rusya'nın metal ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren ve Rusya'nın uluslararası yaptırımları delmesine yardım eden 70'den fazla kişi ve kurumu yaptırım altına aldığını bildirdi. Açıklamaya göre bunun yanısıra ABD Maliye Bakanlığı da Rusya'daki elit tabakasının ve sanayi tabanının, mali kurumların ve teknoloji tedarikçilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi ve kurumu yaptırım altına alacağını bildirdi.

Çift kullanımlı ürünlerin engellenmesi
ABD Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Margiana İnşaat Dış Ticaret ile Demirci Bilişim Ticaret Sanayi adlı firmaların yaptırım altına alındığı bildirildi. Açıklama, Türkiye merkezli şirketlerin, Rusya'nın “Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşı devam ettirebilmesi için çok ihtiyaç duyduğu çift kullanımlı ürünlerin ithalatında” Rusya'nın güvendiği firmalar arasında yer aldığını kaydetti.

Yaptırım listesine girdiler
Reuters'ın haberine göre ABD Hazinesi, Margiana İnşaat Dış Ticaret Limited Şirketi ile Demirci Bilişim Ticaret Sanayi Limited Şirketi'nin "Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını mümkün kılmak için çok ihtiyaç duyduğu çift kullanımlı malları ithal etmek için güvendiği şirketler arasında olduğunu" söyleyerek yaptırım listesine aldı. Söz konusu şirketlerden ilkinin Ukrayna savaşında kullanılan askeri insansız hava araçlarının üretiminde tedarik zincirinin bir parçası olan ve yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarına yüzlerce sevkiyat yaptığı, ikincisinin ise Rusya'ya sensör ve ölçüm aletleri gönderdiği belirtildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı ile bağlantılı bir şirketin daha önce belirlenmiş gemilerine gemi onarım hizmetleri sağladığı için Denkar Gemi İnşaat'a yaptırım uygulayacak. Ayrıca Türkiye merkezli tersane acentesi ID Ship Agency ve sahibi İlker Doğruyol'un yanı sıra ABD ve Avrupa menşeli elektronik bileşenleri Rusya'daki şirketlere sevk eden bir aracı olduğunu söylediği CTL Limited'i de hedef alacak. WASHINGTON

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.