5 yıl sonra istikşafi*

Dünya Haberleri —

25 Ocak 2021 Pazartesi - 16:16

  • Türkiye ile Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlarını ele almak amacıyla 5 yıl aradan sonra istikşafi görüşmelerin 61. turu için dün İstanbul'da masaya oturdu.

 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, görüşmeler öncesi iyimserlik mesajını verdi, ancak egemenlik hakları olarak gördükleri konuların müzakere edilmeyeceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 11 Ocak'ta Yunanistan'ı davetiyle yeniden başlayan görüşmeler, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri için de büyük önem taşıyor.

Türkiye ve Yunanistan arasında ilk keşif amaçlı görüşmeler, 2002'de Ankara'da, iki ülkenin dışişleri bakanlığı müsteşarları arasında yapıldı. Taraflar arasında 2016'ya kadar 60 tur görüşme gerçekleştirildi. En son görüşme ise Mart 2016'da Atina'da düzenlendi.

Bu tarihten sonra askıya alınan görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etti, ancak istikşafi çerçeveye dönemedi.

Görüşmelerin içeriği gizli

Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanlıkları arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin gündem ve içeriği gizli tutulsa da iki ülkenin masada tartıştığı meselelerin sınırlı olduğu biliniyor. İki ülke arasındaki görüşmelerde Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırları, ulusal hava sahasının genişliği, Ege'deki Yunan adalarını ve Kıbrıs meselesinin ele alınması bekleniyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye-AB ilişkilerinde Doğu Akdeniz'deki durumun merkezi bir yer tuttuğu açıkladı. İSTANBUL

* Diplomatik bir terim olan istikşafi görüşmeler, keşif, tanıma amaçlı görüşme anlamına geliyor. Arapça kökenli kelime, TDK’ya göre araştırma, açınsama anlamındadır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.