50 gün zorla alıkonuldu

Kadın Haberleri —

30 Kasım 2020 Pazartesi - 15:31

  • Amed’in Pasûr ilçesinde İlyas Ateş, Zeynep Ç.’yi, 18 yaşına girdikten bir gün sonra 2 Eylül günü kaçırdı. Alıkonulduğu 50 gün boyunca fail ve yakınları tarafından birçok yere götürüldü. 50 günün ardından savcılığa götürülen Zeynep, burada yaşadıklarını anlattı.

 Pasûr’da fail İlyas Ateş ve yakınlarının organize şekilde Zeynep’i kaçırmasının ardından Zeynep’in ailesi karakola ve Kulp Savcılığına şikayet başvurusunda bulundu. Ancak etkin bir soruşturma yürütülmemesi nedeniyle 50 gün boyunca bulunamadı. Aile bu süre zarfında kendi imkanları ile çocuklarına ulaşmaya çalıştı. Zeynep’i kaçıranlar, “Ailene kendi rızanla geldiğini söyleyeceksin” şartıyla görüşebileceğini, aksi durumda ailesini katledeceklerini söyledi. Tehdit üzerine Zeynep, “rızası olduğunu” söylemek zorunda kaldı.
Zeynep, 20 Ekim’de gittiği Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde nasıl kaçırıldığını anlattı.
 
Mağara mağara gezdirildi

Zeynep, İlyas Ateş’in kendisini kaçırdığını ve bulunmasınlar diye her defasında başka bir köye götürdüğünü söylediği ifadesinde, Ateş ile dayısının oğlu V.A.’nın kendisini silahla alıkoyduğunu belirtti. Bir süre sonra İlyas Ateş ve V.A.’nın kendisini Taşköprü muhtarı olduğunu tahmin ettiği kişinin evine götürdüğünü kaydeden Zeynep, sonrasında Ziroge’de köy korucusu ve Özbek Köyü Muhtarı Sinan ve kardeşi Şiran Şeker’in evine götürüldüğünü aktardı.
 
‘Etrafım korucularla doluydu’

Zeynep, ifadesinin devamında şunları kaydetti: “Buradan yine ismini bilmediğim başka bir köye M. isimli bir kadının evine götürdüler. Muhtar olan M.’nin evine İlyas Ateş’in abileri A.A., E.A. ve A.A’nın eşi olan A.A., Şiran Şeker, Şiran Şeker’in eşi A.Ş.’yi getirip, beni ailemle görüştüreceklerini söylediler. Onlara kendi rızamla gittiğimi söylememi, aksi halde ailemin yok olacağını söyleyerek beni tehdit ettiler. Annem ve amcam geldiğinde onlara kendi rızamla gittiğimi söyledim. Çünkü çok korkuyordum. Ben konuşurken A.A. el kol işaretiyle beni tehdit ediyordu. Birkaç gün sonra Zigore’deki Şiran’ın evine gittik. O akşam beni götüreceklerdi. İlyas’ın abisi Ağa yanıma geldi, sorun çıkarmamamı söyledi. Çünkü ben burada gizlice abimi aramıştım. Abim oradan kaçıp kaçamayacağımı sordu. Ben de etrafımın korucularla dolu olduğunu söyleyip konuşmayı sonlandırdım.”
 
Tecavüz girişimi ve cinsel taciz

Ardından Farqîn’e gittiklerini ve burada kaldıkları süre zarfında köylülerin durumu öğrenmesi üzerine 11 gün sonra ayrıldıklarını anlatan Zeynep, gittikleri evde İlyas Ateş’in kendisine tecavüz girişiminde ve cinsel tacizde bulunduğunu dile getirdi. Evlerinde H.A.’nın eşi S.’nin kendisini dini nikaha zorladığını ve tehdit ettiğini söyleyen Zeynep, tehditler sonucu 19 Ekim’de nikahı kabul etmek zorunda kaldığını aktardı.
 
‘Avukatsız ifade ver’ dayatması

Evinde kaldığı H.A.’nın “avukatsız ifade vermesi” koşuluyla kendisini karakola götüreceklerini söyleyince bunu kabul ederek, adliyeye getirilebildiğini söylediği ifadesinde, faillerden şikayetçi oldu. İfade ardından İlyas Ateş, “zorla alıkoymaktan” ve “cinsel tacize teşebbüsten” tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Muhtarın tehdidi

Gizlilik kararı olan dosyaya dair değerlendirmede bulunan Avukat Ömer Sansarkan, birden çok şüphelinin olduğu dosyada diğer beyanlara ulaşamadıklarını söyledi. Avukat, “Diğer şüphelilerin de tutuklanmasına dönük talepte bulunduk ve davanın açılmasını bekliyoruz. Özbek köyü muhtarı hem hürriyetinden yoksun kılma, hem tehdit hem de cinsel saldırı suçlarından dosyada diğer şüpheliler gibi şüpheli olarak yer alıyor. Ayrıca muhtarın aile üzerinde büyük bir baskısı var ve aileyi yaşatmayacağına dair tehditlerde bulunarak ifadelerini geri çekmesini istiyor. Ardından mağdurla görüştük, şikâyetinden asla vazgeçmeyeceğini söyledi” dedi.

JINNEWS/AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.