50 milyon sivil çatışma mağduru

Dünya Haberleri —

BM Genel Sekreteri Guterres

BM Genel Sekreteri Guterres

  • BM Genel Sekreteri Guterres, halihazırda dünyanın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerdeki çatışmalardan 50 milyondan fazla insanın etkilendiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi dün toplanarak dünya genelinde şehirlerdeki çatışmalarda sıkışan sivillerin nasıl korunacağını ele aldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahlar kullanıldığında ölenlerin yüzde 90'ının şiddeti kışkırtmada hiçbir rol oynamadığını söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerdeki çatışmalardan 50 milyondan fazla kişinin etkilendiğine işaret eden Guterres, bu çatışmaların siviller için kısa ve uzun vadeli yıkıcı zararlarının olduğunu söyleyerek, birçok mağdurun ömür boyu sakatlık ve ağır psikolojik travma ile karşı karşıya olduğunu aktardı. 

Olan sivillere oluyor 

Guterres, geçen yıl Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmalar sırasında çok sayıda okul ve sağlık tesisinin hasar gördüğünü ve yaklaşık 800 bin kişinin şebeke suyuna erişiminin kesildiğini belirtti. Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Mayıs 2021'de, bir okulun önünde meydana gelen bombalı saldırıda çoğu kız 90 öğrencinin öldüğünü ve 240 kişinin de yaralandığını hatırlatan Guterres, "Acı ve ıstırabın ötesinde, okullara verilen zararın dolaylı etkileri, eğitimin aksamasından, erken evlilik ve silahlı gruplara katılma olasılığının artmasına kadar uzanmaktadır" diye ekledi. 

İnsanlar yerinden ediliyor

Guterres, şehir savaşlarının milyonlarca insanı evlerinden ederek mülteci ve ülke içinde yerinden edilmiş insan sayısının artmasına katkıda bulunduğunu söyledi. 

Savaş suçları soruşturmalı 

Üye ülkeleri iddia edilen savaş suçlarını azami ölçüde soruşturmak ve kovuşturmak için siyasi irade göstermeye çağıran Guterres, "Ciddi ihlaller için hesap verebilirlik esastır" dedi.

NEWYORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.