52 can kaybı daha

9 Eylül 2020 Çarşamba - 19:56

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsün güncel durumuna ilişkin verileri paylaştı. Koca, 52 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bin 761 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.

Böylece hayatın kaybedenlerin sayısı 6 bin 782'ye, hasta sayısı 283 bin 270'e yükseldi. Koca, "Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor" dedi.  ANKARA

 

Kayseri yanıyor

Koronavirüsü salgınının kontrolden çıktığını belirten Kayseri Tabip Odası Başkanı Mehmet İlhan Şahin "Artık yeter, Kayseri yanıyor” diyerek isyan etti.

Vaka artışında öne çıkan kentlerden biri olan Kayseri’ye ilişkin konuşan Tabip Odası Başkanı Mehmet İlhan Şahin, “Artık yeter! Kayseri yanıyor! Yönettiği şehir için sorumluluk alamayanlar koltuklarını hemen terk etsin. Her gün stres altında harap, bitap çalışan sağlıkçıların, korunduğu halde hastalığı kapanların, ihtiyacı olduğu halde hastaneye yatırılamayanların vebalini nasıl taşıyacaksınız?” diye sordu. “Yöneticiler inisiyatif almaktan kaçındıkça Kayseri’de salgın kontrolden çıktı” diyen Şahin, şunları söyledi: “Salgın yönetimindeki başarısızlığın bedeli yöneticiler için belki sadece itibar kaybı olacak. Ama hekimler, sağlık çalışanları ve tedbir almasına rağmen hastalığa yakalananlar o bedeli canıyla ödüyor.”

Gidişat kötü

Ipsos’un yaptığı Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması’na göre, yaklaşık her dört yurttaştan üçü normalleşme sürecindeki gidişatın çok kötü olduğunu düşünüyor. Ipsos Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Gedik, “Toplumun yüzde 72’si normalleşme sürecinin kötü ilerlediğini düşünüyor. Normalleşemedik” diye konuştu.

Testler karaborsada

Ankara’da hemen her kamu kurumunda testi pozitif çıkmasına karşın görev yaptığı ortaya çıkanlar bulunuyor. Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in yazdığına göre; Ankara’daki hastaneler dolmaya başladı. Kovid-19 testleri karaborsaya düşmüş. 120 TL’ye yapan yerler de var, 340 TL’ye de. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.