58 günün anısına 58 film

Kültür/Sanat Haberleri —

25 Ağustos 2020 Salı - 23:00

  • Rojava’da yapılacak olan Lêlûn Uluslararası Film Festivali’ne 150 ülkeden 2 bin 73 film başvuru yaptı. 21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü’nde Şehba’da gerçekleştirilecek festivalde Efrîn’de 58 süren direnişin anısına 58 film gösterilecek.

FÎDAN ABDULLAH
JINNEWS/ŞEHBA

Efrîn Kültür ve Sanat Komitesi’ne bağlı Avrîn Sinema Komünü, 21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü’nde gerçekleştirilecek olan Lêlûn Uluslararası Film Festivali’ne hazırlanıyor. İlk olarak Şehba Kantonu’nda başlayacak olan festivale 150 ülkeden 2 bin 73 film ulaştı. Bu fimlerin arasından Efrîn’de direnişle geçen 58 günün anısına 58 film seçilecek. Türk devletinin binlerce cihatçı çete üyesiyle Efrîn’e yönelik 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı işgal saldırıları karşısında YPG/YPJ 58 gün süren tarihi bir direniş sergilemişti. 20 Ocak’tan 18 Mart’a kadar süren ve ‘Çağın Direnişi’ olarak adlandırılan bu 58 günün anısına festivalde 58 film gösterilecek.

Farklı ülkelerden katılım

Festivalin hazırlık aşamasına dair konuşan Avrin Sinema Komünü ve aynı zamanda Festival İzleme Komitesi üyesi Zilan Silêman, “Uzun süredir bu festivalin hazırlıklarını yapıyoruz. Bu festivalimiz dünya genelini kapsıyor” dedi.
Zilan Silêman, festival hakkında şu bilgileri verdi: “Bir süredir hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu festival dünya genelinin katılımıyla ilk defa sahnelenecek. Hazırlık aşamasında Lêlûn adlı bir sayfa açtık ve dünya genelinde sosyal medya üzerinden iletişim kurduk ki filmleri daha sağlıklı ve verimli bir şekilde bize ulaştırabilsinler. Festival Komitesi içeriden ve dışarıdan gelen filmleri değerlendirerek çevirisini yaptı. Aynı zamanda bu komiteye farklı ülkelerden gelen 7 kişi bulunmakta. Ödül gecesinde bunlarda bulunacak. 

Direniş yansıtılacak

Festivalde Efrîn direnişini yansıtan eylem ve filmler de sahnelenecek. Bu festivali Dünya Barış Günü’nde başlatmamızın amacı ise barış mesajımızı dünyaya ileterek insanların Efrînlilerin direnişini görmesine vesile olmaktır. Festival bir hafta sürecek.
 
Kadın temalı filmler

Kadınlar komitenin hazırlık ve toplanma aşamasında yerini alıyor. Ayrıca kadın temalı filmlerin incelenmesini yapıyorlar. Lêlûn’la Efrînlileri dünyaya tanıtarak halkın topraklarına dönmesini sağlayacağız.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.