6 konsolosluk kapalı

2 Şubat 2023 Perşembe - 16:30

İstanbul'daki Almanya Başkonsolosluğu

İstanbul'daki Almanya Başkonsolosluğu

  • Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere ve İsviçre'nin İstanbul'daki konsoloslukları kapalı durumda.

Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere ve İsviçre'nin İstanbul'daki konsoloslukları kapalı durumda.

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, dün de güvenlik gerekçesiyle halka kapalı olacağını duyurdu. Beyoğlu'ndaki Almanya Başkonsolosluğunda önlem olarak, zırhlı polis aracı bekletildiği görüldü. Kapıda "Konsolosluk bugün kapalıdır. Tüm randevular iptal edilmiştir. Güncel gelişmelere internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz" yazılı bir kağıt asıldı.

Hollanda Başkonsolosluğunun resmi internet sitesinde yapılan açıklamada ise "İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve Batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle, İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılmıştır" denildi.

Fransa Başkonsolosluğu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İstanbul'da terör saldırısı riski yüksek olmaya devam ediyor. Özellikle Beyoğlu semtindeki, Taksim, İstiklal Caddesi, ve benzeri ibadethaneler, konsolosluk temsilcilikleri, turistik yerler söz konusu olduğunda. Bu nedenle, Türkiye'de ikamet eden Fransızlar veya ziyaretçiler, her zaman ve her yerde azami dikkat göstermeye, turistik ve yoğun yerlerden, ayrıca her tür toplantı ve toplantılardan mümkün olduğunca kaçınmaya davet edilir" dedi. Beyoğlu'ndaki Pierre Loti Fransız Lisesi de saldırı tehdidine karşı bugün de kapalı olacağı bildirdi.

Belçika Başkonsolosluğu da 1-3 Şubat tarihleri arası kapalı olduğunu bildirdi.

İngiltere Başkonsolosluğu ise önceki gün olduğu gibi dün de kapalı olduğunu duyurdu.

ABD Büyükelçiliği tarafından önceki yapılan açıklamada da Türkiye’de özellikle Beyoğlu ve Galata olmak üzere Batılı turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerde "olası terör saldırısına karşı" vatandaşlar uyarılmıştı.

İsviçre Başkonsolosluğu da açıklamasını sabit tuttu: "Güvenlik sebebiyle, İsviçre Başkonsolosluğu ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için randevular iptal edilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise dün yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülmektedir. Çok net ve açıktır her şey. İstikrarlı bir Türkiye olmasın da ne olursa olsun anlayışıyla hareket edilmektedir. Türkiye'ye operasyon yapmaya çalışan büyükelçiler, malum büyükelçinin girişimiyle Türkiye'ye operasyon çekmektedirler" dedi. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.