7 yıl sonra iltica hakkı tanındı

Dünya Haberleri —

25 Temmuz 2020 Cumartesi - 07:16

  • Rojhilat Kürdistan’ında yaşadığı baskılar nedeniyle yaklaşık yedi yıl önce ülkesini terk etmek zorunda kalan gazeteci Behruz Bocani, Yeni Zelanda’da iltica hakkı kazandı.

Behruz Bocani, Rojhilatlı bir gazeteci ve insan hakları savunucusu. İran rejiminin baskıları nedeniyle 2013’te bir botla, Hint Okyanusu’nda Avustralya’ya bağlı Christmas Adası’na kaçmak zorunda kalmıştı. Bocani, daha sonra Pasifik Okyanusu’ndaki Manus Adası’na transfer edilmişti. Bocani, Manus Adası’ndaki 2 bin 269 günlük bekleme süresi ardından 8 ay önce Yeni Zelanda’ya ulaşmıştı. Yeni Zelanda Göç ve Göçmenler İdaresi’nin, Behruz Bocani’ye iltica hakkı tanıdığı öğrenildi.

Manus Adası’nda zindan hayatı

Avustralya’nın denetiminde bulunan Manus Adası’ndaki göçmen merkezinde 2 bin 269 gün kalan gazeteci Behruz Bocani, burada göçmenlerin yaşadığı ağır koşulları gündeme taşımayı başarmıştı. Göçmen merkezinde tutulan sığınmacılara yönelik kötü uygulamaları belgeleyen ve Whatsapp aracılığıyla “Dağlardan başka dost yok” adıyla kitaplaştıran Bocani, bu nedenle sığınma merkezinde 8 gün hapse atılmıştı.

Bocani, kitabında sığınma merkezinde yaşanılanlara dikkat çekmiş, altı yıl içerisinde bazı arkadaşlarının gardiyanlar tarafından dövülerek öldürüldüğüne, tedavi edilmediği için yaşamlarını yitirmesine, kötü uygulamalar sonucu akli dengesini yitirmesine ve intihar etmesine tanıklık etmişti. Kendisi de işkencelere maruz  kalan Bocani, bu nedenle açlık grevine girmiş ve sesini dünyaya duyurmayı başarmıştı.

Yeni Zelanda’nın iltica hakkı tanıdığı Behruz Bocani, “Altı yıldan sonra çok, çok yorgunum. Manus Adası’nda herkesin çok acılı hatırası var” diye konuşmuştu.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.