7,7 milyon kız çocuğuna rahim ağzı kanseri aşısı

Kadın Haberleri —

.

.

  • Batı Afrika ülkesi Nijerya’da hükümet, rahim ağzı kanseriyle mücadele kapsamında,Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, genç kızları rahim ağzı kanserine karşı koruma çabalarının bir parçası olarak HPV aşısının rutin bağışıklama sistemine dahil edildiği belirtildi.

Öte yandan, ülke genelinde başlatılan aşı kampanyası kapsamında 7,7 milyon kız çocuğunun kansere karşı aşılanacağı ifade edildi. Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı Muhammad Pate, ülkede her yıl yaklaşık 8 bin kadının önlenebilir bir hastalıktan hayatını kaybetmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Muhammed Pate, ebeveynlere, çocuklarına aşı olmalarını tavsiye etmeleri çağrısında bulundu.

Rahim ağzı kanseri ya da diğer adıyla serviks kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biridir. Her yıl 500 binden fazla kadına bu hastalığın tanısı konuluyor ve 250 binden fazla kadın da bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Rahim ağzı kanseri hastalarının yüzde 80’i düşük ve orta gelir seviyesine sahip olan ülkelerde görülüyor. Rahim ağzı kanserinden koruyucu önleyici sağlık, düzenli hekim kontrolü ve HPV aşısı kansere karşı etkin bir mücadele yöntemi.

Ancak HPV (Human Papilloma Virüs) aşısı birçok ülkede hala ulusal aşı programına dahil edilmiyor ve ücretsiz erişim imkânı bulunmuyor. ABUJA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.