88 vefat, 2 bin 841 hasta

13 Kasım 2020 Cuma - 15:28

  • Türk Sağlık Bakanı Fahrettin koca, önceki akşam yaptığı açıklamada, korona salgınıyla ilgili devletin verilerini paylaştı.

Buna göre; Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da son 24 saatte 88 kişi daha hayatını kaybetti, 2 bin 841 yeni hasta (semptom gösteren ve korona testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam vefat sayısı 11 bin 233’e, hasta sayısı ise 404 bin 894’e yükseldi. Koca, “Ağır hasta sayısındaki artış devam ediyor” dedi. 

İSİG Meclisi, 8 aylık süreçte on binlerce işçinin koronaya yakalandığını, en az 368 işçinin ise yaşamını yitirdiğini açıkladı.

 

368 işçi korona kurbanı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi), Kovid-19 salgını sürecinde yaşanan işçi ölümlerine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı. İlk resmi vakanın 11 Mart’ta açıklamasına rağmen işçi sağlığı için köklü önlemlerin alınmadığı belirtilen raporda, “Üretim-hizmet, ulaşım, beslenme, barınma gibi çalışma süreçlerinde iç içe olan, çalışma saatleri artırılan, fabrikadan çıkarılmayan, iş tanımı dışında işler yüklenen ve hastalansa bile ‘kapalı devre’ çalıştırılan bizler, yani işçi sınıfı salgınla yüz yüze kaldık. Yine işçi eylemleri yasaklandı ve binlerce arkadaşımız işten çıkarıldı. Geride bıraktığımız 8 ayda on binlerce işçi hastalığa yakalandı ve onlarca arkadaşımız hayatını kaybetti” denildi. 

Salgın nedeniyle meydana gelen ölümlerin saklandığına dikkat çekilen raporda, 11 Mart-10 Kasım tarihleri arasında, yerel basın, mesai arkadaşları ya da sağlık örgütlerinden edindikleri bilgilere göre en az 368 işçinin Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği aktarıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.