AB Çavuşoğlu'nu ağırladı

Dünya Haberleri —

21 Ocak 2021 Perşembe - 18:00

  • Avrupa, dünden beri Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ağırlıyor. Türkiye’deki rejimi dikkate almadan ilişkileri geliştirmek isteyen AB, önümüzdeki hafta yapılacak zirve öncesi yaptırımlara gitmemenin hazırlığını yapıyor.

 

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Doğu Akdeniz krizi nedeniyle yaz aylarından bu yana tırmanan AB-Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için olumlu mesajlar verdi. Borrell, "Doğu Akdeniz'de tansiyonun düşürülmesini istiyoruz" derken, Çavuşoğlu da, "Her iki taraf da diyaloğun yeniden başlatılmasını istiyor" diye konuştu.

Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB yöneticileri ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmek üzere Bürksel'e geldi. Borrell'in çağrısı üzerine kendisiyle görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, iki günlük yoğun bir program ile taraflar arasında yaz boyu süren gerginliğe konu olan dosyaları ele alacaklarını söyledi.

Bu yüzden ağırlıyormuş

Görüşme öncesi Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Borrell, "Sevgili dostum Mevlüt ile AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirme fırsatımız oldu. Bu ilişkinin geleceğiyle ilgili nasıl bir yol çizeceğimizi konuştuk. Geçtiğimiz yıl zor bir yıl oldu. Her iki tarafta daha iyi bir atmosfer şu anda mevcut. Bu nedenle de Sayın Dışişleri Bakanı'nı ağırlıyorum. Karşılıklı anlayış çerçevesinde hareket edebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Yunanistan ile öngörüşme

Borrell, Türkiye ile Yunanistan arasında ön görüşmelerin başlamasından da memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları söyledi: "Bu konudaki niyetler beyan edildi. Bunların da artık somut adımlara dökülmesini bekliyoruz. Bir başka önemli adım ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in Kıbrıs adasında yapılacak görüşmelerin tekrar başlamasıyla ilgili açıklaması oldu. Bunun da en kısa sürede başlamasını istiyoruz. Aynı şekilde, Doğu Akdeniz'deki gerilim de düşsün istiyoruz. Suriye ile ilgili olabilir, Libya ile ilgili olabilir, bu çerçevede geniş kapsamlı diyaloğun başlamasını istiyoruz. Karşılıklı saygı çerçevesinde, açık bir biçimde, Türkiye'deki siyasi gelişmeleri de gelecekle ilgili gelişmeleri de değerlendireceğiz. Canlı bir Türk toplumunun aynı zamanda bu diyaloğu ne kadar büyük bir istekle beklediğini de biliyoruz. Tabii ki Türkiye'de bazı hususlarla ilgili son derece önemli gelişmeler var. Bunları da Türkiye önemli bir komşumuz olduğu için yakından takip ediyoruz. Bunları da konuşacağız."

'İki taraf da istiyor'

AB-Türkiye ilişkilerinin sadece iki taraf için değil, bölge için de önemli; Aralık’taki zirvenin daha pozitif bir ortam yaratmak için olumlu bir gelişme olduğunu savunan Çavuşoğlu, "Her iki taraf da diyaloğun yeniden başlamasını istiyor. Türkiye-AB arasında pozitif atmosferin oluşturulması önemli. Ancak bunun sürdürülebilir olması için her iki tarafta da somut adımlar olması gerekir" dedi.

Beklentileri de var

Doğu Akdeniz krizinin çözümü için detaylı bir konferans" önerisinde bulunduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, göçmen geri kabul anlaması karşılığında AB'nin Türkiye'ye verdiği "vize kolaylığı ve Gümrük Birliği anlaşmasının yenilenmesi" gibi sözleri de gündeme getirebileceklerini söyledi. Dışişleri Bakanı, "Görüşmelerde vize serbestisi ile ilgili atılacak adımları da konuşacağız. Bugün ve yarın gerçekleştireceğimiz toplantılarda beklentilerimizi muhataplarımıza aktaracağız. Tüm bu toplantıların olumlu geçmesini temenni ediyorum" dedi.

Erdoğan’ın davetini sundu

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'i Türkiye'ye davet ettiğini, Borrell ile bu ziyaretin hazırlık çalışmalarını yürüteceklerini de kaydetti.

AP milletvekilleriyle de görüştü

Çavuşoğlu, Borrell ile görüşmesinden önce Avrupa Parlamentosundaki (AP) AB-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ryszard Czarnecki ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky ile de bir araya geldi. Çavuşoğlu, görüşmeleriyle ilgili sosyal medya hesabından, "Parlamenter diplomasiye önem veriyoruz. AB’yle ilişkilerin canlandırılması için AP’nin yapıcı olması gerekiyor. Türkiye-AB Dostluk Grubu AB’yle pozitif gündem yaratılmasında önemli rol oynayabilir" mesajını paylaştı.

İki günlük ziyaret planı

Çavuşoğlu iki gün sürecek ziyarette Genişleme ve Komşuluk Politikaları Komiseri Oliver Varhelyi, İçişleri Komiseri Ylva Johansson ve Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Williams ile de bir araya gelecek. Türk Dışişleri Bakanı, ayrıca NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek.

Brüksel yönetimi, Ankara’nın hidrokarbon arama faaliyetlerine devam etmesi halinde, daha sert yaptırımların devreye sokulması hedefiyle, Mart’taki zirve toplantısı öncesi Borrell'i görevlendirmişti.

Önümüzdeki hafta toplanacaklar

NATO müttefiki Türkiye ile Yunanistan’ın, kıta sahanlığı ihtilafıyla Doğu Akdeniz'de karşı karşıya gelmelerinin ardından, AB liderleri Aralık’ta aralarında Kıbrıs sularında sondaj çalışmaları yapan iki Türk enerji şirketi sahibinin de bulunduğu kara listeyi genişletme kararı almıştı. Bir AB diplomatının İngiliz basınına verdiği demece göre; AB dışişleri bakanlarının, önümüzdeki hafta yapacakları toplantıda, listeye yeni isimlerin eklenmesi gündeme gelebilir. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da AB'nin kendi çıkarlarını savunmaya kararlı olduğunu bildirdi. Asselborn, Türkiye ile AB arasında kalıcı bir yumuşama umduğunu, ancak bu zirveden daha fazla yaptırım kararı çıkabileceğini ve bunun da "son seçenek" olduğunu söyledi.

Almanya’nın koruma kalkanı

Fransa, Yunanistan ve Kıbrıs’ın başını çektiği blok, Türkiye'ye baskı uygulanmasını; Almanya'nın önderlik ettiği ülkeler ise hafif yaptırımlarla geçiştirmeyi savunuyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu kapsamda Pazartesi günü Ankara'ya giderek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetleri ile ilgili ‘olumlu sinyaller’ aldığını söyledi.

İstikşafi görüşmeler 25 Ocak’ta

AB ile Türkiye arasındaki gerilim, Türkiye'nin hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında Doğu Akdeniz’deki doğal gaz yataklarına araştırma gemisi göndermesiyle zirveye çıkmıştı. Türkiye, Kasım’da araştırma gemisi Oruç Reis'i geri çekmiş, Brüksel yönetimi ise bu kapsamda, yaptırımları genişletme planlarını açıklamıştı. Türkiye ve Yunanistan, gerilimin azaltılmasının ardından 2016’da askıya alınan istikşafi görüşmelerin 25 Ocak'ta yeniden başlatılmasını kararlaştırdı.

 

Mitsotakis: Mahkemeye gideriz

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Türkiye'ye hep dostluk eli uzattığını söyleyerek "Sorunlar çözülebilir. Çözemezsek mahkemeye gideriz. Uluslararası mahkemeler bunun için var" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Kanada merkezli Monocle dergisine verdiği mülakatta, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de tırmanan gerilimle ilgili konuştu. Mitsotakis, "Ben Türkiye'ye hep dostluk eli uzattım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da hep oturup temel görüş ayrılığımızı, yani deniz yetki alanları sınırlarının belirlenmesi konusunu konuşmaya teşvik ettim. Bu, on yıllar öncesine dayanan bir konu ama çözebiliriz. Çözemezsek Uluslararası Adalet Divanı'na gideriz. Uluslararası mahkemeler bunun için var" dedi.

Doğu Akdeniz'in stratejik önemini yeniden keşfettiklerini belirten Mitsotakis, "Bu sadece Yunanistan ve Kıbrıs değil, AB açısından da önem taşıyor. Türkiye ile anlaşmazlıklarımız Türkiye'nin AB ile ilişkilerini de etkiliyor" diye konuştu.

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de diplomatik, askeri ve ekonomik rolünü güçlendirdiğini belirten Mitsotakis, yeni bir marka oluşturmak için çok iddialı bir strateji geliştirme sürecinde olduklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.