Açlık grevi 113. günde

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 113. günde. Tutsaklar adına Deniz Kaya tarafından 12 Şubat’ta yapılan açıklamada, "Seçim sonrasına kadar Önderliğimiz üzerindeki tecridin devam etmesi halinde eylemimizi bir üst aşamaya taşıyacağımızı ve sonuç alana dek sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz" denilmişti. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 7 kentte yeni katılımlar ve yoğun ziyaretlerle devam ediyor. AMED

 

* * *

CPT ve AİHM'e sansürlü mektup

Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak İslam Erdoğan ve Feyaz Tahsuk’un Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdikleri mektupların büyük bölümü cezaevi yönetimi tarafından silinerek, sansürlendi.

Tutsaklardan Feyaz Tahsuk, AİHM’e gönderdiği mektupta, Kürt halkına yönelik baskı, şiddet, sürgün,  sansür, kıyım ve asimilasyon politikalarına dair tarihsel geçmişine de değinerek dört sayfalık bir mektup yazmıştı. Tahsuk’un mektubunun 3. sayfasının tamamen yok edildiği ve 4. sayfasının ise yarısının silinerek, sansürlendiği görüldü. İslam Erdoğan’ın ise CPT’ye yazdığı arkalı önlü mektubunun arka sayfasının tamamı ile ön sayfasının yarısı silinerek, sansürlendi.

 

* * *

Darp edilen tutsağın ailesi endişeli

Samsun Kavak S Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan Selami Üstündağ, annesi Mülkiye Üstündağ ile yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde kendilerine işkence yapıldığını söyledi. Açlık grevi eylemini sürdüren Üstündağ, İnfaz Hakimliği ve Savcılığa yazdıkları mektupların ulaşıp ulaşmadığını da bilmediklerini belirtti. Anne Mülkiye Üstündağ, "Oğlumun hayatından endişe duyuyorum. Oğlumun ve onun gibi işkence gören diğer tutsakların başka bir cezaevine nakledilmesini talep ediyorum” dedi. Ebubekir Üstündağ da "Yeğenimin can güvenliğinden endişe duyuyorum. Her kuruma dilekçe gönderiyoruz ama dilekçelerimizden hiçbir yetkilinin haberi yok. Mahkumlara esir muamelesi yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 

* * *