Amed'de açlık grevi başladı

Diyarbakır zindanı

Diyarbakır zindanı

  • Tutsaklar Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde işkence ve kötü muameleye karşı 3 günlük açlık grevi başlattı. Sivil toplum örgütlerine yerinde tespit çağrısı yapıldı.

Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hak ihlallerine karşı açlık grevi başlatıldı. Tutsakların işkence ve kötü muameleye karşı bugün başlattığı açlık grevinin 3 gün süreceği bildirildi. Türkiye ve Kürdistan’daki hapishanelerde işkenceye karşı açlık grevleri yayılıyor.

Telefon görüşmesinde yaşananları anlattı
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağında çocuk yaşta tutuklanan ve 35 yıl 10 ay ceza verilen Beran Eman (23),  ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde cezaevlerinde yaşananları aktardı. 

 ‘Devletin gücünü göreceksiniz’ rezaleti
Son dönemlerde işkencelerin oldukça yoğun uygulandığını belirten Eman, sabah saatlerinde gardiyanların koğuş aramalarında hiçbir sebep yokken tutsaklarla tartıştığını ve “Devletin gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit ettiğini söyledi.

Gardiyanlar işkence yapıyor
Hapishanede son dönemlerde gardiyanların keyfi yaklaşımlarını arttırdığını hatırlatan tutsak Eman, C Blok’ta kalan tutsaklardan Ümit Özkan, Mehmet Kasım Aslan ve Doğan Özbahçeci’nin onlarca gardiyan tarafından koğuştan çıkarılarak, kameraların görüş açısının olmadığı kör noktalarda işkence edildiğini belirtti.

 Süresize dönüşebilir
 Tutsakların darp raporu aldığını kaydeden Eman, tutsakların işkence edildikten sonra farklı koğuşlara gönderildiğini aktardı.
Zindanda bu sabah yaşananlardan sonra 1 No’lu Cezaevi’nde kalan tüm tutukluların uyarı amaçlı üç günlük açlık grevine girdiğini ifade eden Eman, işkencenin son bulmaması taktirde açlık grevi eyleminin süresiz bir eyleme dönüştürüleceğini söyledi. 
Eman, hapishanede yaşananların yerinde tespiti için Amed Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) çağrı yaptı

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.