Adalet peşinde 7. yıl

Dünya Haberleri —

  • Tamil Elam ülkesinin insanları dünyanın gözleri önünde gerçekleşen katliam ardınan hala zorla kaybedilenleri ve yakınlarının akıbetini soruyor. Kilinochchi'de kaybolan Tamil aileleri, zorla kaybedilen aile üyelerinin nerede olduğunu öğrenmek için yedi yıldır yol kenarında aralıksız protesto gösterileri düzenliyor.

2017’nin Şubat ayında Sri Lanka polisinin sokak ortasında aleni işkence seanslarına rağmen Kilinochchi kentinde her gün yapılacak olan “Akrabalarımız nerede?” eyleminde 2557. gün bir yürüyüş ve miting yapıldı. Ailelerin 7 yıllık uzun soluklu mücadelesinde Tamilliler Kilinochchi'den Kandaswamy Kovil'e yürüyerek kayıpların akıbetini sorudu.

Siyah bayraklar ve siyah baş bantları ile yürüyen ailelerin protestosuna Sri Lanka polis ve askeri ile paramiliter güçler yine saldırıdı. Kayıp çocuklarının fotoğrafları ile yürüyen ailelerin eyleminde, "Nerede? Nerede? Akrabalarımız nerede?"  sloganları kentin caddelerinde yankılandı.

2557 gündür adalet arıyorlar

Basına konuşan Kuzeydoğu Kayıp Yakınları Derneği Sekreteri Leeladevi Anandarajah, 2557 günde kayıp eylemlerinin tüm Tamil Elam ülkesinde yapıldığını söyledi. Anandarajah; "Bugün protestomuzun 2557. günü. Protestomuza ilk olarak Şubat 2017'de Kilinochchi'de Kandaswamy'nin önünde başladık. Bu diğer bölgelerdeki protestoları da teşvik etti. Sri Lanka hükümetine teslim edilen ve kaçırılan akrabalarımızın akıbetini öğrenmek ve bunun için adalet arıyoruz" dedi.