Adaleti dayanışmayla sağlayabiliriz

6 Temmuz 2021 Salı - 19:57

  • Annesiyle birlikte adalet arayışlarını 121 gündür sürdüren Ferit Şenyaşar, adaletin dayanışmayla sağlanabileceğine vurgu yaparak, destek çağrısını yineledi.

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbeti, 121. gününde sürüyor. Sabahın erken saatlerinden adliye binası önünde gelen anne ve oğlu, yolda bulunan beton blokların önüne bıraktıkları “Herkes için adalet”, “Bir anne 120 gündür Şanlıurfa Adalet Sarayı’nın önünde adalet nöbeti tutuyor. 2 evladı ve eşi hastanede katledildi. Katliamın içinde milletvekili olduğu için 3 yıldır dava açılmıyor” yazılı dövizlerle nöbete başladı.

Eylemin 120. gününde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde “İşimizi geri istiyoruz” eylemlerinde yer alan Yüksel direnişçisi Merve Demirel ve Hatay Samandağ ile 21 Ocak 2020’de yapılan ev baskını sırasında kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybeden Edibe Özçelik’in kızı Filiz Özçelik, aileye destek ziyaretinde bulundu. 

Yargıyı silah gibi kullanıyor

Ziyarette konuşan Yüksel direnişçisi Merve Demirel, “Bu ülkede yaşanan bütün direnişlerin temelinde adaletsizlik var. Bugün AKP iktidarı yargıyı halk üzerinde bir silah gibi kullanıyor. Halka dayattıkları her adaletsizlikte bizler acı çekiyoruz. Kimisi annesini babasını, kimisi ise çocuklarını kaybediyor. Kimisi yıllarca verdiği emeği kaybediyor, bizler bunu görüyoruz, bunun için direnmeye karar verdik. Bu direniş ile gördük ki Türkiye’nin her yerinde bir direniş kültürü var” dedi.

Direnmemek için hiçbir neden yok

Emine Şenyaşar’ın mücadelesinin kendilerine güç verdiğini söyleyen Demirel, şöyle devam etti: “Bugün direnmemek için hiçbir sebep yok. Yaşadıkları acıyı direnişleriyle bütünlemişler. Bugün onların 120. günü, katliamın üzerinden üç yıl geçti. Biz onların yanında olmanın değerli olduğunu biliyoruz, bugün buraya yapılan ziyaretler, üç yıldır gözyaşı dinmeyen Emine Şenyaşar’ı gülümsetebiliyor. Ona güç veriyor. İnsanlık onurunu kaybetmemiş herkesi Urfa Adliyesi önünde olmaya çağırıyoruz. Buraya gelin, onları ziyaret edin, adalet taleplerini onlardan dinleyin. Bizler bir olursak adaleti sağlayabiliriz.”

Herkes için adalet istiyoruz

Polis baskınında annesi Edibe Özçelik’i kaybeden, Samandağ’da haftanın iki günü Abdullah Cömert Parkı ve adliye binası önünde  Adalet Nöbeti tutan Filiz Özçelik, adalet mücadelelerinin 71. haftaya girdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Herkes için adalet istiyoruz. Bizler adalet direnişlerimizi adalet sarayları, mahkeme salonlarında değil, sokaklarda halkımız ile birlikte sağlayacağımıza inanıyoruz. Şenyaşar Ailesi’nin direnişini ziyaret ettik, direnişleri çok önemli. Kaybettikleri üç kişi ve bir tutukluları var. Herkese çağrımız; Şenyaşar Ailesi’ne sahip çıkmaları.”

4. ay geride bırakıldı

Ferit Şenyaşar, adalet mücadelelerinin 4. ayını geride bıraktığını hatırlatarak, şunları ifade etti: “Annemle birlikte mücadelemizi sürdürüyoruz. Dayanışma yaşatır diye bir söz var, biz dayanışmayla buradayız. Bu dayanışma günden güne büyüyor. Urfa Adliyesi önünde adalet mücadelemize desteği büyütürsek, adaletin sağlanacağına inanıyoruz. Herkesi hukuki destek ve dayanışma için buraya bekliyoruz.”  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.