Afgan kadınları: Direnmeye devam

18 Ağustos 2021 Çarşamba - 17:30

.

.

  • Sara Sama: 'Bizler, Afganistan'ın farklı bölgelerinde uzun süre çalışıp kadınları eğiterek ve onları örgütleyerek, köktencilik ve işgal karşıtı hareketin bir parçası olmak istiyoruz."

 

CİHAN BİLGİN/ANHA

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı ve peşi sıra Taliban’ın hiçbir engele rastlamadan ülkede ilerleyişi, başkent Kabil’in Taliban’ın eline geçmesiyle Afgan halkı için karanlık bir dönemin kapısı aralandı. 22 yıldan bu yanadır ülkede yaşanan kaos ve İslamiyet adına gerçekleştirilen saldırılar ile uluslararası güçlerin insanlık dışı politikaları, son noktada kadın ve çocukları cehennemi bir yaşamla karşı karşı getirdi. 

Kadınlar evde mahsur kaldı
Afganistan Devrimci Kadın Birliği (Revolutionary Association of the Women of Afghanistan, RAWA) üyesi Sara Sama, başkent Kabil’in düşmesi ardından Afganistan’daki son durumu ANHA’dan Cihan Bilgin’e değerlendirdi. 
Sara Sama, “Taliban yönetimi altındaki insanların hayatı korkunç durumda. İnsanlar, özellikle de kadınlar evlerde mahsur kaldı. Taliban kadınlara karşı şiddet uyguluyor. Kadınlar sokaklarda öldürüyorlar” dedi. “Önümüzde karanlık bir gelecek var” diyen Sama; devlet dairelerinin, okulların, üniversitelerin ve dükkanların kapalı olduğunu belirtti.

Savaş ABD’nin çıkarına
ABD'nin Afganistan'dan hala ayrılmadığına ve buradaki varlığını Taliban ve cihatçıların desteğiyle sürdüreceğine inandıklarını belirten Sama, “ABD, Afganistan'daki savaşın bitmesini istemiyor, Çin ve Orta Asya’ya ulaşmayı stratejik bir hedef olarak görüyor. Savaş, ABD’nin çıkarınadır” tespitinde bulundu. 
Hükümetin Taliban ile işbirliği yaparak ülkeyi teslim ettiğini belirten Sama, Eşref Gani’nin ABD’nin kuklası olduğunu söyledi. Sama, “Gani ve ortakları, halkı ve Afganistan'ı hiçbir zaman savunamadı” dedi. 
Sara Sama ‘Taş Devri Hareketi’ olarak tanımladığı Taliban’ın Eşref Gani ve ABD'nin utanç verici anlaşmasıyla iktidara geldiğini belirterek, “Masum insanların ve kadınların hayatı feda  edildi” dedi. 

Erkek olmadan evden çıkamıyorlar
“Kadınlar, yanlarında erkek olmaksızın evlerinden çıkamıyorlar. Herkes kendini hüsrana uğramış ve korkular içinde hissediyor” diyen Sama, “İnsanların yaşamı tehlikede” dedi.
Halkın Taliban’a güvenmediğini ifade eden RAWA üyesi Sara Sama, “Taliban insan haklarına, kadın haklarına ve medeni haklara inanmıyor ve halkı bu haklardan yoksun bırakıyor. Özellikle kadınlar, eğitim hakkından mahrum kalacaklar. Halk şu anda, Taliban’ın izni olmaksızın hiçbir şey yapamaz durumda.”

Kadınlar tekrar eve hapsedilecek
Sara Sama, Taliban'ın gelişiyle birlikte halkın bir kez daha köktenci bir kadın karşıtı rejimle yüz yüze kalacağını belirterek,  Afganistan’ın terör ve suç merkezi haline geleceğini söyledi. Sama, “Kadınlar tekrar eve hapsedilecektir. Önümüzde karanlık bir gelecek var” dedi. 

Qamar Gol gibi kadınlar var
Afganistan'da kadınların Taliban'a karşı silahlandığı söylentilerine ilişkin olarak da görüşlerini dile getiren Sama, “Ailesinin intikamını Taliban’dan alan silahlarını kuşanmış Qamar Gol gibi kadınlar var. Diğer kadınlar ise, çoğunlukla farklı farklı cihatçı partilere üye olup bazıları da sivil toplumdan gelen propaganda ve görüntü olsun diye silahlarıyla ortaya çıkıyorlar” dedi.  
Sama, “Afgan kadınları, Taliban'ın gelişiyle en çok kendilerinin acı çekeceklerinin farkındalar. Ve Taliban'ın kadınlara yönelik terörüne ve ortaçağ yasalarına rağmen, Afgan kadınları Taliban'a karşı çeşitli şekillerde karşı çıkmaya devam edecekler” diyerek, kadınların gelecekte köktenciliğe karşı mücadelede önemli bir rol oynayacaklarını kaydetti. 

Dinci, dinci olmayan kuklalara karşı mücadelede ısrar
Sara Sama kurtuluşun tek yolu, “Afganistan'ın ezilen kadın ve erkeklerinin ABD emperyalizmine ve onun dinci ve dinci olmayan kuklalarına karşı örgütlü mücadelesidir. Bizler, Afganistan'ın farklı bölgelerinde uzun süre çalışıp kadınları eğiterek ve onları örgütleyerek, köktencilik ve işgal karşıtı hareketin bir parçası olmak istiyoruz” diyerek mücadelede ısrarlı olacaklarını dile getirdi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.