Ağaç kıyımı protesto edildi

27 Ağustos 2021 Cuma - 18:27

  • Şırnak’ta korucular tarafından ağaç kıyımının yapıldığı Namaz Dağı eteklerinde oturma eylemi gerçekleştiren HDP’liler, kıyımın son bulması çağrısı yaptı.  

 

Şırnak kırsalındaki Besta ve Namaz Dağı bölgelerinde asker gözetiminde yaşanan ağaç kıyımı sürüyor. Korucular tarafından her gün tonlarca ağacın kesilmesi tepkiyle karşılanıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü de ağaç kıyımının sürdüğü Namaz Dağı eteklerinde bulunan Kenîsarke’de dün açıklama yaptı. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ve çok sayıda partilinin katıldığı açıklamada ”Besta ve Cudi’deki ağaç katliamına karşı sessiz kalmayın” pankartı açıldı.  

HDP’li Hasan Özgüneş, ağaç kesimini “katliam” olarak niteledi. Kesimin yapıldığı arazilerinin bazılarının yurttaşlara ait olduğuna dikkat çeken Özgüneş, “Devlet hem arazi sahiplerini baskı altında tutarak hem de kimi yöneticilerle iş birliği yaparak rant elde etmek amacıyla ormanlarımızı kesiyor ve doğamızı tahrip ediyor. Şırnak’ın güneyinde, Cudi’de bu tür kesimler devam ediyor” dedi. 

Özgüneş, ağaç kesiminin yanı sıra orman yangınlarının da devam ettiğine işaret ederek, “Batıda deniz sahillerinde kimi kiralık eller vasıtasıyla yangınlar çıkartılarak, sermaye ve hükümet kesimlerine yeni rant alanları tesis ediliyor. Bunu kamuoyundan gizlemek için de kendi elemanlarının orman yakmasını PKK’nin üzerine atıyor ve meselenin sorumluluğundan sıyrılmak istiyorlar” diye konuştu. Batı illerinde yaşanan doğa tahribatına gösterilen hassasiyetin bölge kentleri için gösterilmediğini vurgulayan Özgüneş, ”İş Kürdistan’a geldiğinde devlet yetkilileri gözleri görmez, kulakları duymaz ve vicdanları sızlamaz bir duruma düşüyor. Doğamızın talanına, yaşamımızın çorak hale getirilmesine tepkimizi ortaya koyacağız. Kürtlerin yaşam alanlarını yok ederek bitirmek istiyorsunuz ama Kürt halkı dimdik ayakta” dedi.  

Açıklama, oturma eylemiyle son buldu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.