Akman 10 ay sonra uğurlandı

Mazlum Akman

Mazlum Akman

  • Gabar kırsalında hava bombardımanında şehit düşen Mazlum Akman’ın cenazesi, 10 ay sonra ailesine verildi. Akman, Mêrdîn'de son yolculuğuna uğurlandı. 

 

Şırnex’in Gabar Dağı kırsalında 2 Aralık 2022’de yapılan hava bombardımanında üç arkadaşıyla birlikte şehit düşen gerilla Mazlum Akman’ın (Fedekar Helin) cenazesi, 10 ay sonra ailesine verildi. Aile, teşhis için kan örneği vermesine rağmen Akman’ın cenazesi habersiz bir şekilde ‘Kimsesizler Mezarlığı’na defnedilmişti.

Aileden alınan kan örneğiyle yapılan DNA testi sonucu cenazenin Akman’a ait olduğu kesinleşti. Bunun üzerine ailesi, Mêrdîn’in Stewre (Savur) ilçesinden Şirnex’e geldi. Savcılık işlemleri ardından çocuklarının cenazesini Şirnex’e bağlı AFET Konutları’nda bulunan ‘Kimsesizler Mezarlığı’ndan çıkartan aile, kendi imkanlarıyla temin ettikleri cenaze aracıyla Stewrê ilçesine bağlı Barman’a doğru yola çıktı. Cenaze, burada kalabalık bir kitle tarafından karşılandı.  Ardından dini vecibeleri yerine getirilen Akman’ın cenazesi, yakınları ve köylüler ile çevre köylerden gelen yüzlerce kişi tarafından toprağa verildi.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.