AKP’li Yıldız, yurt dışına kaçırdı

3 Aralık 2021 Cuma - 16:50

  • AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız, ”yağma ve suç örgütü” kurmaktan 110 yıl ceza verilen akrabaları Mehmet Yıldız ve babası Latif Yıldız’ı 2 milyon TL karşılığında yurt dışına kaçırdı. 

Urfa’da 14 Haziran 2018’de Şenyaşar Ailesi’nden üç kişinin katledildiği saldırıyla gündeme gelen AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve akrabaları hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. AKP’li Yıldız ve ağabeyi Celal Yıldız’ın, Yargıtay’da cezaları onanan akrabaları Mehmet Yıldız ve babası Latif Yıldız’ı para karşılığına yurt dışına kaçırdığı öne sürüldü. 

Rüşvetten tefeciliğe kadar

Adana’da 6 Mart 2012’de ”Şimşek” adı verilen operasyonda, AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın akrabalarının da aralarında olduğu 35 kişi gözaltına alındı. 35 kişiden 5’i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 30 kişi ise serbest bırakıldı. Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ”Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulan örgüte üye olma, tefecilik, yağma, suç ve suçluyu kayırma, suç örgütlerinin ismini kullanarak tehdit, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak, iş ve çalışma hürriyetini engelleme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, suç delillerini yok etme gizleme değiştirme” suçlarından 8 sanığa toplamda 126 yıl hapis cezası verdi. Karar, daha sonra Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8.Ceza Dairesi tarafından Temmuz 2018’de onandı. Mahkumiyet kararına karşı Yargıtay’a yapılan itiraz da reddedildi. 

 Ceza verilince plan değişti

 İbrahim Halil Yıldız’ın aile bireyleri, yargılamanın sürdüğü dönemde haklarında dava açılan akrabalarından dosyaya müdahale etmek için rüşvet aldı. Yıldız Ailesi, yargılananların ceza alması nedeniyle bu kez rüşvet veren kişileri gümrük kapısından Bulgaristan’a kaçırdı. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, nitelikli yağma” suçlarından toplam 62 yıl hapis cezası alan Mehmet Yıldız ve “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, birden fazla kişiyle suç örgütünün oluşturduğu korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit” suçlarından toplam 48 yıl hapis cezası alan babası Latif Yıldız bunlardan ikisi. AKP’li Yıldız, akrabaları olan baba ve oğulu para karşılığında gümrük kapısından Bulgaristan’a geçirdi.

Söz konusu durum, ceza almamak için AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız’a 2 milyon TL rüşvet verdiğini iddia eden Mehmet Yıldız tarafından ifşa edildi.

Kendileri ifşa ettiler

 Mehmet Yıldız, sosyal medya hesabından dosyanın Yargıtay’da onanmaması için vekilin ağabeyi Celal Yıldız’a 2 milyon TL para verdiğini kaydetti. ”Memet Ağaoğlu” adlı hesaptan paylaşım yapan Mehmet Yıldız, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile yaptığı bir telefon görüşmesinin 34 saniyesini de ”tehdit” amaçlı paylaştı. Mehmet Yıldız, 25 Ekim’de ses kaydını, “Sayın başkanım R. T. Erdoğan’a, Sayın bakanım Süleyman Soylu’ya sesleniyorum. Yol arkadaşlarının makamına, koltuğuna, akrabasına, dostuna karşı makam maddi zaafına yenilen saltanatı abisi (Celal Yıldız) ve vekile (İbrahim Halil Yıldız) kalmasın. Önce 150 bin dolar paramı alarak sonra kimin tarafından yurt dışına kimlerin sayesinden çıktığım konuşma. Para konuşmasını kesmişim. Allah’ım sana havale ediyorum. Taktir ilahi sana kalmış” mesajıyla paylaştı. 

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın telefon numarasının göründüğü 34 saniyelik telefon görüşmesi, milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın Mehmet Yıldız’a “amcaoğlu nasılsın” demesiyle başlıyor. Kürtçe yapılan telefon görüşmesinde diyaloglar şöyle:

* İbrahim Halil Yıldız: Nasılsın amcaoğlu? 

* Mehmet Yıldız: Canının sağlığı milletvekilim. Sen nasılsın, iyi misin?

* İbrahim Halil Yıldız: Sağ ol.

* Mehmet Yıldız: Müsait misin vekilim?

* İbrahim Halil Yıldız: Evet. 

* Mehmet Yıldız: Vekilim Bulgaristan’a çıktım, sağ olsun Celal abe (Celal Yıldız) yardımcı oldu. 

* İbrahim Halil Yıldız: Evet 

* Mehmet Yıldız: Sen Celal abe ile konuştun mu? 

* İbrahim Halil Yıldız: Daha görmedim. 

* Mehmet Yıldız: Vekilim ben gelişte konuştum onunla.

Parayı alıp eksik verdiler

 Mehmet Yıldız, 26 Ekim’de yaptığı bir başka paylaşımda ise  milletvekilinin abisinin (Celal Yıldız) kendisi ve babasından (Latif Yıldız) 2 milyon TL aldığını belirterek, “Filan yerlere vereceğiz diye anlaştığı kişilere sadece 200 bin verip diğerini vermediler. Diğerleri de para daha alamadığı için onlarda kızdı dosyamı onayladılar. Hepsinin ismi ve ses kayıtları bende mevcut. Sayın başkanım (Recep Tayip Erdoğan) neden ceza aldığımı resimde paylaştım paramı da vermediler. Başkanım daha çok şeyler anlatmak istiyorum” mesajı paylaştı.  

Mehmet Yıldız, paylaşımlarını bir gün sonra sildi.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.