AKP’nin Sakallı yalanları

1 Temmuz 2021 Perşembe - 20:17

  • Sakallı Mahallesi’nin Nüfusu 890, seçmeni 405, son seçimde HDP’ye 259, AKP’ye 46 oy çıktı. Bağlar Belediyesi’nin atanmış AKP’li Hüseyin Beyoğlu ise Sakallı Mahallesi’nden bin kişiyi AKP’ye üye yaptıklarını söyledi. Beyoğlu’nun “kapılarına kadar yol yaptık” dediği güzergahtan araçla geçmek de epey zahmetli.

 

Amed’in Bağlar ilçesine bağlı kırsal Sakallı Mahallesi’nde bin kişinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) AKP’ye geçtiği ileri sürüldü. Bu iddia, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından HDP’li Zeyyat Ceylan’a KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbata verilmeyerek, Bağlar Belediyesi’ne atanan AKP’li Hüseyin Beyoğlu’na ait. Bağlar ilçesine bağlı Sakallı Mahallesi’nde 25 Haziran’da iktidara yakın televizyonların canlı yayın konuğu olan Beyoğlu, mahalleye yaptıkları hizmetler üzerine HDP’li bin kişinin AKP’ye geçtiğini ileri sürdü.

MA’dan Arjin Dilek Öncel ve Özgür Paksoy, AKP’nin Sakallı Mahallesi yalanını yerinden yazdı. Toplam nüfusu 890 olan mahallede, en son 2019 yerel seçimlerinde 405 seçmen oy kullandı. Kullanılan 353 oydan 318’i geçerli sayıldı. Sandıktan HDP’ye 259, AKP’ye 46 oy verildi, 35’i ise geçersiz sayıldı. 

Erdoğan’ın fotoğrafına ibadet

 Beyoğlu, bu iddiasından bir gün önce de belediyede bulunan makam odasındaki AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının önünde önce ceketini ilikleyerek saygı duruşunda bulunduğu bir videoyu sanal medyada paylaştı. Beyoğlu, toplum nüfusu 890 olan bir mahallede bin kişinin AKP’ye geçtiğini iddia etmesi ve Erdoğan’ın önünde saygı duruşunda bulunduğu videoyu paylaşması, sosyal medyada alay konusu oldu. 

İki aile arasında husumet

Beyoğlu’nun, Sakallı Mahallesi’yle ilgili iddiasının perde arkasında ise iki aile arasındaki husumet çıktı.  Sakallı ve Ortaören mahalle sakinleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle 20 Haziran 2020’de çıkan silahlı kavgada, Sakallı Mahallesi’nden M.V.K. yaşamını yitirdi. K.G. ise yaralandı. Olayla ilgili olarak inceleme başlatan jandarma ekipleri, arazide yaptığı aramalar neticesinde Ortaören Mahallesi’nde ikamet eden F.Y., K.G. ve S.Y.’yi gözaltına aldı. Üç kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tutuklananlar serbest

İki aile arasında yaşanan husumet sonrası taraflardan biri, bir ay önce AKP’ye katıldı. Söz konusu aile bireylerinin AKP’ye katılması üzerine tutuklulardan bazıları serbest bırakıldı. Husumetli diğer ailenin de aynı beklentiyle 24 Haziran’da AKP’ye katılma kararı aldığı ileri sürüldü. Sadece husumetli bu iki aileden oluşan katılım, Beyoğlu tarafından bin kişi olarak lanse edildi. Ayrıca Beyoğlu’nun, görevlendirdiği kişiler, mahallede ev ev dolaşarak, halkı kurgulanan törene katılmaya çağırdığı öğrenildi. 

Hamdolsun hizmet!

Beyoğlu, 24 Haziran günü iktidara yakın televizyonların yaptığı canlı yayın programlarına katılarak, Sakallı Mahallesi’ne hizmet yaptıklarını iddia etti. Beyoğlu, şunları öne sürdü: “20 yıldır bu köy HDP’nin elindeydi. Oyların yüzde 90’ı HDP alıyordu. Maalesef bu köylerin hiçbirine hizmet götürmemişlerdi. 27 aydır biz görevdeyiz, hamdolsun bütün köylerimize hizmet getirdik. Sakallı köyümüzün bütün yol ve altyapı sorunlarını hepsini giderdik. Bizim bu yaptığımız hizmetler karşısında Sakallı mahallemiz Ak Partimizi tercih ettiler. Bugün büyük bir katılımla yaklaşık bin kişi ile partiye katıldılar.” 

Yol yapmış

Muhabirin “Neler yaptınız?” sorusunu yanıtlayan Beyoğlu, şunları ileri sürdü: “27 ayda 450 kilometre yol yaptık, kırsal mahallelerimize herkesin evinin önüne kadar yollarımızı götürdük. Bunu yanında kaldırımlarını yaptık, bunun yanında alt yapı sorunlarını giderdik, kısacası mahalle sakinlerinin bütün sıkıntılarını giderdik. 20 yılda yapılamayanı 27 ayda yaptık.”

Yaptığı yol köstebek yuvası

Beyoğlu’nun bu iddiaları üzerine gittiğimiz Sakallı Mahallesi’nde, hizmete dair tek şey yok. Karacadağ eteklerinde bulunan Sakallı Mahallesi’nin tabelasının görünmesiyle köstebek yuvasına dönen yol başlıyor. Aşınma nedeniyle asfalttan eser kalmayan ve gedikleri aşa aşa ulaşılan Sakallı Mahallesi’ne, AKP heyetinin de arazöz (sulama aracı) eskortluğunda geldiği belirtildi. Beyoğlu’nun “27 ayda 450 kilometre yol yaptık, kırsal mahallelerimize herkesin evinin önüne kadar yollarımızı götürdük” iddiasının aksine, halk tozlu yoldan dolayı kapı ve pencerelerini açamaz duruma geldi. Köy içinde evlere ulaşan bütün ara yollar da halkın kendi imkanlarıyla açtığı topraktan oluşuyor. Mahalleye giden araç, hurdaya dönüyor. Ayrıca defalarca yapılan başvurulara rağmen yaylaya giden yol da yapılmadı. 

Su kesik, kanalizasyon yok

Beyoğlu’nun “Kaldırımlarını yaptık, alt yapı sorunlarını giderdik, bütün sıkıntıları giderdik” dediği Sakallı Mahallesi’nde altyapıya dair şimdiye kadar hiçbir hizmet yapılmadı. Nitekim mahallede henüz kanalizasyon sistemi ve su şebekesi sistemi yok. Halk, bu soruna karşı çareyi ise evlerinin dışında inşa ettikleri tuvaletlerin altına çukur kazmakta buldu. Beyoğlu’nun sıraladığı “hizmetlerin” aksine, Sakallı Mahallesi’nde iki aydır şebeke suyu akmıyor. Halk, ya kendi imkanlarıyla aldıkları borularla köy dışında bulunan kuyulardan dinamolarla su çekiyor ya da eşeklerle su taşıyor. 

Var olan hizmet de durdu

 Sakallı Mahallesi’nde görüştüğümüz halk, köy yolunda son çalışmanın 7 yıl önce Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetiminde olan Bağlar Belediyesi tarafından yapıldığını söyledi. Bu çalışmayla asfaltlanan yolla ilgili 2014’ten sonra bir çalışmanın yapılmadığı belirtildi. Mahalleye hizmet yapılmasının aksine var olan hizmet de durduruldu. Büyükşehir Belediyesi’nin HDP yönetiminde olduğu sırada otobüs hizmeti vermeye başladığı, ancak iki yıl önce söz konusu hizmetin durdurulduğu öğrenildi. Mahalleli, kent merkezinde ulaşmak için birçok kez Karacadağ’ın eteklerinden Amed-Urfa karayoluna yürümek zorunda kalıyor. 

Hem şaşkın hem tepkililer

 Beyoğlu’nun mahalleye hizmet yaptığı iddialarını iktidara yakın televizyonların haber bültenlerinden öğrenen mahalleli, bunun karşısında şaşkınlığını korurken, bin kişinin AKP’ye geçtiği iddialarına da tepkili. Mahalleli, husumetli olan ailelerden birinden 15-20 kişi dışında kimsenin AKP’ye geçmediğini, törene katılanların da çevre köylerden getirilen yurttaşlar olduğunu belirtti. Sakallı Mahallesi’nde yaşayan 70 yaşındaki Recep Sakallı, Beyoğlu’nun “hizmet yaptık” iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Sakallı, ”7-8 yıl önce köyün yolları asfalt yapıldı. Onun dışında bir şey yapılmadı” dedi. Bin kişinin AKP’ye geçtiğiyle ilgili Sakallı, şaşkınlıkla ve gülerek, “Ben AKP’ye geçmedim. Her seçim bu köyden en fazla 20-30 oy AKP’ye çıkıyor” diye konuştu.

56 yaşında olan Abdulkadir Diri de mahallenin nüfusunu hatırlatarak, bin kişinin AKP’ye geçtiği iddialarını yalanladı. Diri, “Köylülerin AKP geçtiğini söylüyorlar. Bir iki muhtar ve iki köy arasındaki husumetten kaynaklı ailelerin inadı sonucu bir aile AKP’ye geçmiş olabilir. Oysa oy, insanın canı, malı, servetidir” ifadelerini kullandı. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.