Albayrak ve Şahin için Bern'de eylem

Diaspora Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 16:16

  • İki mülteciye yardım ettikleri gerekçe gösterilerek 17 Kasım'dan bu yana Yunanistan'ın Midilli adasında tutuklu bulunan Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin'in serbest bırakılması talebiyle İsviçre'nin Bern kentinde bulunan Yunanistan Büyükelçiliği önünde bir eylem düzenlendi.

 

ÖNER POLAT

Albayrak ve Şahin geçtiğimiz Kasım ayında Yunanistan'a geçmek isteyen 2 avukata yardım ettikleri gerekçesiyle 17 Kasım'da gözaltına alınarak tutuklanmıştı. İGİF (İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu) tarafından Yunanistan Büyükelçiliği önünde düzenlenen eylemde üzerinde 'Albayrak ve Şahin serbest bırakılsın', 'Mültecilere yardım etmek suç değil, insanlık görevidir', 'Siyasi tutsaklara özgürlük' yazılı dövizler taşındı.

İGİF temsilcisi tarafından burada yapılan açıklamda "ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi) üyesi olan Albayrak ve Şahin'in tek suçu Türk devletinin gözaltı ve tutuklama baskıları sonucu Avrupa'ya gelmek isteyen bu insanlara yardım etmek olmuştur. Yunanistan AKP-MHP faşizminin politikalarını aratmayan uygulamalarla mültecilere yardımı suç saymıştır. İşkence ve şiddete maruz bırakılan Albayrak ile Şahin'i gözaltına almış ve sonrasında tutuklamıştır. Albayrak ve Şahin, AB'nin olağan hale getirdiği yasadışı geri gönderme politikasına karşı bu insanlarla dayanışma göstermiştir. Mültecilerle dayanışmak suç sayılmamalıdır. Aylardır tutuklu bulunan Albayrak ve Şahin demokrasinin gereği olarak bir an önce serbest bırakılmadır" denildi.

Bir heyet tarafından Albayrak ve Şahin'in serbest bırakılmasını talep eden dosyanın elçilik yetkililerine teslim edilmesinin ardından eylem sonlandırıldı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.