Alevi adı altında faşist örgütlenme

Toplum/Yaşam Haberleri —

17 Eylül 2020 Perşembe - 19:17

  • Türk devleti Alevileri kılıç, asimilasyon ve katliam zoruyla Sünnileştirmek isterken; İran ise Alevileri Şiileştirmek için seferber olmuş durumda. Son olarak Türk devleti tarafından ‘Yesevi Bektaş-i Oğuz Ocakları’ adıyla yeni bir dernek daha kuruldu.

 

PİRHA’nın haberine göre Türk İslam Ocaklarına bağlı bir grup, “Alevi Platformu” adlı yapılanmayı ‘Yesevi Bektaş-i Oğuz Ocakları’ adıyla dernekleştirdi.

Kureyşan Ocağı’ndan Pir Musa Kazım Engin, sözkonusu yapılanmayı “Faşist Alevi örgütlenmesi” diye nitelendirdi. Engin, Alevi kurumlarına acil çağrı yaparak “Aranızdaki polemikleri erteleyin, yükselen faşist Türk-İslam dalgasına karşı bir set oluşturun” dedi.

 

Çakma dedelere 'rızalık’ vermeyin

Pir Musa Kazım Engin, Alevilerin asimilasyon kıskacına alındığını belirtti ve ekledi: ‘‘Yesevi Bektaş-i Oğuz Ocakları’ diye faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergahı’na da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve Kültür Bakanı ile görüşerek 2021 yılında Hacı Bektaş Veli Dergahı’na çökme planları yapılıyor. Alevi örgütleri hala ‘meleklerin cinsiyetini tartışıyor’ modunda.”

Engin, Alevilere ve Alevi kurumlarına yükselen faşist Türk-İslam dalgasına karşı bir set oluşturulması gerektiğini söyledi ve şu çağrıyı yaptı:

* “Cemevlerinde bir eli devlette, bir eli Diyanette olan Cem Vakfı yetiştirmesi ‘Biyolojik ve çakma dede’ işgaline son verin. Ehliyet ve liyakata sahip dedelere görev verin.

* Harem- selamlık uygulayan, cem girişinde kadınlara türban dağıtan, cem içinde Mevlevî semazeni bulunduran ‘biyolojik ve çakma dedelere’ 'rızalık’ vermeyin.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.