Alman mı Türk mahkemesi mi!

Diaspora Haberleri —

1 Ekim 2020 Perşembe - 17:00

  • Alman devleti Kürt siyasetçi Mustafa Çelik’i ikinci kez mahkum etti. Alman Ceza Kanunu’nun 129b maddesinden yargılanan Çelik sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmeyerek 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Ocak ayından bu yana tutuklu bulunan Çelik’in karar duruşması dün Hamburg Yüksek Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Geçtiğimiz duruşmada savcı, Çelik’in 'PKK içerisinde hala faal olduğunu ve sorumluluk düzeyinde çalışmalar yürüttüğünü' iddia ederek, hakkında 2 yıl 8 ay ceza talebinde bulunmuştu. Savcının talebini esas alan hakim, Çelik’in daha önce de Almanya’da PKK davasından yargılandığını hatırlatarak, faaliyetlerine devam ettiğini belirtti ve suç işlediğini savundu. Çelik’in sağlık sorunlarının da cezaevinde kalması önünde engel olmadığını söyleyen hakim, "hiçbir pişmanlık belirtisi göstermediğini" belirttiği Çelik’e 2 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

'Bijî Serok Apo' sloganı atıldı

Karar, salonda bulunanlar tarafından protesto edildi, hakim ile izleyeciler arasında tartışma yaşandı. Hakim, polis çağırarak Alman yazar ve insan hakları savunucusu Anja Flach hakkında tutanak tutulmasını istedi. Gerginlik artarken, salondakiler "Biji Serok Apo" sloganıyla tepkilerini dile getirdi. Mustafa Çelik ise zafer işareti yaparak salondan ayrıldı.

Karara itiraz edilecek

Mahkeme ardından gazetemize konuşan savunma avukatlarından Tuncer Karahan, uluslararası yasa ve hukukun gözardı edildiğini belirterek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Duruşma sonrası mahkeme önünde toplanan Kürdistanlılar verilen cezayı protesto ederek "Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük" sloganı attı.

Alman mı Türk mahkemesi mi!

Hamburg Rojbin Kadın Meclisi adına bir konuşma yapan Leyla Kaya, Alman devletinin ve hukukunun Erdoğan'ın elinde adeta oyuncak olduğunu belirterek şunları söyledi: "Kendimizi adeta bir Türk mahkemesinde sandık. Hakim ve savcı, ceza kararını verdikten sonra bir zafer havasıyla mahkemeden çıktılar. Mustafa Çelik sırf Kürt halkına hizmet ettiği için bu cezaya çarptırıldı. Ağır sağlık sorunları olmasına rağmen bu göz ardı edilerek adeta ölüme terk edildi. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Mustafa Çelik'e verilen ceza hepimize verilmiştir. Ceza ve yaptırımlarla bizi mücadelemizden asla koparmayacaklar.”

İkinci kez mahkum edildi

6 Ocak 2020’de Bremen’de evine yapılan baskınla gözaltına alınan ve 10 aydır tutuklu olan Elazığ-Palulu 43 yaşındaki Mustafa Çelik, Almanya’da ikinci kez cezaya mahkum edildi. 12 Kasım 2015’te de Bremen’de tutuklanarak 129b’den yargılanan Çelik, Celle Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından Ağustos 2016’da 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.