Almanya krizin neresinde?

Dünya Haberleri —

26 Ağustos 2020 Çarşamba - 23:00

  • Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılmasını amaçlayan Navtex ilanları ve deniz hakimiyeti konusunda yaşanan krizde “arabulucu” rolü üstlenen Almanya, Türkiye’ye yönelik tepkileri yumuşatma politikası yürütüyor.

 

Her iki ülke ile görüşme takvimi oluşturan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, öncelikle Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya geldi. Maas bu kez “Atina’nın yanındayız” dedi, diğer yandan ise tansiyonun düşürülmesi için iki ülkeye de çağrı yaptı.

Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri nedeniyle yaşanan kriz, karşılıklı Navtex ilanları ile tırmandı. Gerilimin yatıştırılması rolü ile iki ülke arasında mekik dokuyan Almanya ise bu kriz sürecinde Türkiye’ye yönelik sert tepkilere fren çekti, yaptırım çağrılarını yumuşattı. Yunanistan ve Türkiye ile gerilimin düşürülmesine dönük görüşme takvimi oluşturan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ilk durağı Atina’ydı. Yunanlı mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşen Maas,  Almanya ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinin Yunanistan ile tam dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Yunanistan ve Türkiye arasında savaş riski bulunduğu uyarısını yapan Maas, “Doğu Akdeniz'de halihazırdaki durumun ateşle oynamaktan farkı yok. En ufak kıvılcım bir felakete yol açabilir" diye konuşarak iki ülkeye de diyalog çağrısı yaptı.

Türkiye, Osmanlı hayalleri içerisinde

Yunanlı Bakan Dandias ise "Diyaloğa hazırız, ama bunu tehdit altındayken yapmayacağız ve egemenlik haklarımızı savunacağız" diye belirtti. 

Türk devletinin yeni Osmanlı hayalleri içerisine girerek Akdeniz'de hakimiyet kurmayı amaçladığını söyleyen Dandias, "Akdeniz'de gerilimin azaltılması yerine Türkiye tarafından yeni provokasyonlar yapıldığını, pervasız bir genişleme stratejisi geliştirildiğini, bölgesel istikrarın baltalandığını gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı. Dandias ayrıca Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların listesini “sabırsızlıkla” beklediklerini sözlerine ekledi.

Doğu Akdeniz gerilimi dikkat dağıtma siyaseti

Alman Der Spiegel Dergisi, son sayısında Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan krize yer verdi. Maximilian Popp imzasıyla yayımlanan makalede “Erdoğan Yunanistan ile savaş riskine giriyor” tespiti yapıldı. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akdeniz’de yeni “ulusal sınırlar” çizmeye çalıştığı belirtilen makalede, “"Akdeniz’deki gerilim aynı zamanda Erdoğan’ın iç siyasetteki sorunlarından dikkati dağıtmaya olanak sağlıyor. Türkiye ekonomisi yıllardır krizde ve bu durum koronavirüs salgınıyla daha da ileri taşındı. Türk lirası tarihi bir düşüş yaşayarak euro karşısında 9 liraya geriledi. Erdoğan, anketlerde de daha önce hiç olmadığı kadar geriledi" yorumuna yer verildi.

Akdeniz’de ortak tatbikat

Öte yandan Fransa Savunma Bakanlığı; İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs’ın 26-28 Ağustos'ta ortak askeri tatbikat düzenleyeceklerini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Girit’e bir fırkateyn ve iki savaş jeti gönderen Fransa, bu hafta başlayacak askeri tatbikata üç Rafale savaş jeti ve bir helikopterle birlikte bir fırkateyn göndereceğini duyurdu.

Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Türkiye’nin de Girit Adası'nın güneyinde "Türk ve müttefik savaş gemilerinin" katılımıyla tatbikat düzenleyeceğini açıklamıştı. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.