Alzheimer’ı önceden teşhis edilecek

Toplum/Yaşam Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 23:00

  • Alzheimer’ı önceden teşhis eden kan testleri birkaç sene içinde hazır olacak.

Bilim insanlarına göre, Alzheimer hastalığını teşhis eden kan testleri birkaç sene içinde hazır olacak. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi (JAMA) tarafından yayımlanan yeni bir makale, Alzheimer’a yakalanan kişilerin beyninde salgılanan P-tau217 adlı plazmanın zaman içerisinde kana karıştığını ve Alzheimer’ı teşhis edebilen kan testlerinin kandaki P-tau217 örneklerini bulabildiğini ortaya koydu.

Kan testleri sayesinde tedavi süreçleri daha hızlı ilerleyecek ve Alzheimer olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilere daha kolay teşhis konulabilecek. Kan testleri, mevcut metotlardan çok daha kolay ve düşük maliyetli olduğu için Alzheimer hastalığında oldukça önemli bir adım olarak görülüyor. 

20 sene önceden tespit edilecek

Sonuçları çevrimiçi olarak düzenlenen Uluslararası Alzheimer Birliği Konferansı’nda paylaşılan makaleye göre, kan testi, kişide ortaya çıkan bunama (demans) sorununun Alzheimer mı yoksa başka bir hastalık mı olduğunu ölçebilecek ve Alzheimer’ı yaklaşık 20 sene önceden tespit edebilecek. Testler, aynı zamanda Alzheimer’a neden olan genetik mutasyonları ve bu sayede kimlerin riskli grupta olduğunu da belirleyebilecek.

Uzmanlar, kan testinin 2-3 sene içinde klinik çalışmalarda kullanılmaya başlanabileceğini belirtiliyor. Bu düşük maliyetli ve daha kolay ulaşılabilir kan testlerinin zaman içinde hiç semptom göstermeyen bir kişinin de ileride Alzheimar’a yakalanma ihtimalini öngörmesi bekleniyor.


Yüzde 96’lık başarı

JAMA’da yayımlanan makalenin yazarlarından Doktor Oskar Hansson, geliştirilen testlerin Alzheimer ile diğer nörolojik bozukluklar arasındaki farkı yüzde 96’lık başarı oranıyla tespit ettiğini belirtti. 

Doktor Weiner ise, bu çalışmaların ilerleyen aşamalarda Parkinson gibi başka hastalıkların da önceden teşhis edilebilmesine olanak sağlayabileceğini belirtiyor. 

Şu an dünya genelinde ise 30 milyon kişiye Alzheimer tanısı konmuş durumda. Bu sayının 2050 yılına gelindiğinde ikiye katlanacağı tahmin ediliyor. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.